Mesajı Okuyun
Old 17-05-2009, 14:26   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sonat Güvenç
Benim de bo konuda merak ettiğim bir husus var. Bir arkadaşımın eşi geçimsizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açıyor. Fakat daha sonra duruşmaları takip etmiyor. Arkadaşım da boşanmak istediği için, geçen günkü duruşmadan sonra hakim karşı dava açmasını söylemiş.
Buraya kadar her şey tamam. Merak ettiğim karşı dava dilekçesinde davacı-karşı davalının boşanma isteminin reddini istemesi şart mıdır? Sonuçta kendisi de geçimsizlik sebebiyle karşı dava açıyor. Yoksa aynı konular olduğu için karşı dava açılması gereksiz mi??

Ben de Sayın Akpunar gibi algıladım. O yüzden ikinci mesajınızdaki saygı sınırını aşan cümlenizi sildim.

Karşı/Karşılık dava açabilmek için, cevap süresi içinde bu hakkı kullanmak gerekir. "Duruşmaların takip edilmediğinden" sözettiğinize göre teknik anlamda bir "karşı dava " açma hakkınız bulunmamaktadır. Bunun dışında Sayın Akpunar'ın yazdıklarına katılıyorum.

Mahkeme hakiminin söylemek istediği şudur: "Eldeki davayı davacı takip etmediğine(Ya da gerektiği gibi) , siz de boşanmak isteseniz bile bu yönde karar veremem. Siz de davacıya karşı yeni bir dava açmalısınız."

Açacağınız yeni dava ilk dava ile birleştirilir. Sizin davanızda müvekkilinizin kusursuz ya da daha az kusurlu olduğunu kanıtlamak durumundasınız. Hal böyle iken, davalısı olduğunuz davada davayı kabul anlamına gelecek beyanlarda bulunmamalısınız.

Alıntı:
Sorduğum soru sadece usule yönelikti. Dilekçenin talep veya konu kısmında "davacının açmış olduğu davanın reddini" ibaresini kullanmak şart mıdır diye sordum.

Şart değildir. Eğer davayı kabul ediyorsanız, yeni dava açmanıza gerek yok. İlk davaya bir cevap yazın ve davayı kabul ettiğinizi bildirin.