Mesajı Okuyun
Old 12-03-2010, 18:48   #1
Konuk

Varsayılan eşim sebepsiz borçlara girerek aile birliğini sarsıyor, nasıl engel olabilirim?

öncelikle iyi günler dilerim
eşim bizden habersiz,nereye nasıl harcadığını bilmediğimiz krediler alıyor. ilçemizde ne kadar banka varsa hepsinden kredi kartı çıkartıyor, kredi çekiyor. fakat bunları evine harcamıyor.
Ben çalışmıyorum ama çocuklarım birikimlerini "icra gelmesin,borç daha da artmasın, babamıza ait ev elinden gitmesin" diye babalarının borçlarını kapatmak için tüketip duruyorlar ve ya kredi çekmesine engel ol yada boşan diyorlar. Çünkü yapılan borçlar az değil. kendisi memmuriyetinin ( şu an emekli) son beş yıllık kazancını banka kredilerine vermiştir.
şimdi yine birkaç bankadan kredi aldığını öğrenmiş bulunuyorum. ama henüz itiraf etmedi. bir bankadan çekip diğerine yatırmak suretiyle idare ettiği sürece söylemez zaten. biz onun kredi borçlarıyla bizi mağdur etmesine engel olmak için ne yapabiliriz. televizyonda eşin onayı olmadan kredi çekilemez, başkasına kefil olunamaz demişlerdi ama uygulamada öyle bir şey yok sanırım. ben mahkemeden bir karar falan çıkartabilir miyim? bankalardan uzak durması senet işlerine bulaşmasın diye. eşimin borçları iyice faizlenmeden öğrenmek için yapabileceğimiz yasal haklarımız nelerdir? ben ve kardeşim çalışıyoruz babamın bizle ilgisi