Mesajı Okuyun
Old 08-05-2018, 11:57   #1
Konuk

Varsayılan çocuğu köpek ısırması ve savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı

merhaba,

eşimle boşanma davamız devam etmekte. müşterek çocuğun velayeti bende şuan. çocuk bende iken köpek ısırdı ve gerekli aşısını yaptırdı. görüş günü çocuğu teslim ettiğimde eski eşim yara izlerini görünce hastaneden rapor almış ve olay savılığa intikal etti. savcılıktan bugün elime ulaşan kararda, şüphelinin mağdurun üzerinde bulunan bakım ve gözetim yükümlülüğünü ihlal ederek yaşı küçük mağdurun köpek tarafından ısırılmasına sebebiyet vermek sureti ile üzerüne atılı suçu işlediği, 5237 sayılı TCK nın 22/6 maddesinde taksirli hareket sonucu neden olunan neticenin münhasıran faailin kişisel ve ailevi durum bakımından artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açması durumunda ceza verilemeyeceği hususunun hükme bağlandığı, somut olay açısından her ne kadar şüpheli taksirli hareket sonucu yaşı küçük mağdurun yaralanmasına sebebiyet vermişse de, şüphelinin eyleminin münhasıran ailevi bakımdan cezaya hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına neden olmuş olması nedeni ile şüpheli hakkında 5237 saylı TCK nın 89/1, 22/6 maddesi gereğince kamua dına kovuşturmaya yer olmadığına, tebliğ tarihinden itibren sulh ceza hakimliğne itiraz yolu açık olmak üzere 172 ve devamı maddeleri uyarınca karar verildi. yazmaktadır.

1- bu karara eski eşimin itiraz etmesi durumunda kararın değişme ihtimali var mı?
2- velayet davası devam ediyor velayette bu konu etkili olabilir mi?
3-hukuken karmaşık olmasa da bana karar çok karmaşık geldi bu karar ne anlama geliyor.

yardımlarınızı bekliyorum