Mesajı Okuyun
Old 09-03-2011, 12:08   #22
MustafaKemal

Şöyle bir köşe yazısına rastladım ve paylaşmak istedim.

http://www.bursahakimiyet.com.tr/mak....aspx?mid=8332

Emeklilere geriye dönük alacak davası uyarısı!

Yapılan bir açıklama ile öyle bir hava yaratıldı ki, emeklilerin 2003 ve 2007 yıllarına yönelik zam farkı alacaklarının verilmediği gerekçesiyle İş Mahkemesi’ne dava açmaları halinde önceden açılmış davalar kazanıldığından kendilerine önemli miktarda ödeme yapılacağı, üstelik almakta oldukları maaş tutarının da artacağı umudu verildi.
Keşke söylenenler gerçek olsaydı da emekliler böyle bir kazanım elde edebilselerdi.
Ancak.
Emeklileri heyecanlandıran bu umudun arkası gelmediği gibi, henüz kazanılan böyle bir dava olmadığı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) da kimseye fark ödemesi yapmadığı açıklandı.
Bu açıklamayı yapan Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün aynı zamanda SGK yönetim kurulu üyesi.
Ergün’le dün bu konuyu ve işin aslını konuştuk.

DAVA SONUÇLANMADI!..
9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisini yakından ilgilendiren geriye dönük alacak farkı konusunda Ergün görüşmemiz sırasında neler söyledi, aynen aktarayım:
“Emeklilerimizin 2003, 2006 ve 2007 yıllarına yönelik zam farkı alacakları bulunduğuna ilişkin dava derneğimiz Ankara şubesi yönetim kurulu üyelerinden Nadir Üşekçioğlu tarafından açılmış ve Ankara 17.İş Mahkemesi’nde 2007/245 esas numarasıyla görülen bu pilot dava kazanılmıştır. Ancak dava, SGK tarafından temyiz edilmiş ve halen Yargıtay 21.Hukuk Dairesi’nde 2009/11380 esas numarasıyla görüşülmekte olan bir davadır. Bu davanın benzeri olarak birkaç davanın daha açılmış olduğu bilinmekle beraber, anılan davaların henüz bilirkişi aşamasında oldukları ve Yargıtay’a bu konuda başka bir davanın daha ulaşmadığı da bilinmektedir.
Ayrıca SGK tarafından bugüne kadar ödenmiş böyle bir para da bulunmamaktadır.
Emeklilerimizin Yargıtay’da görüşülmekte olan pilot davamızın sonucunu beklemeleri ve bu davanın sonucuna göre hareket etmeleri en doğru yaklaşım olacaktır.
Davamız Yargıtay’ca onandığı takdirde, dava dilekçesi örneği internet sitemizde yayınlanacak, ancak dava açmadan bu hakkın bütün emeklilerimize uygulanması için de gerekli çalışmalar başlatılarak, ilgili mercilere derneğimiz tarafından başvurulacaktır.”
Ergün’ün açıklamaları her ne kadar emekliler üzerinde hayal kırıklığı yaratacak olsa da çok yerinde ve önemli bir uyarı niteliğine sahip bulunuyor.
O nedenle de “bekleyip Yargıtay’dan çıkacak kararı görelim” derim.