Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 11:49   #3
Av.Nazlı Yolaç

Bu konuda şöyle bir şey aklıma geldi.
İşgal devam ediyorsa, suça devam edilmekte olduğundan yeniden şikayetçi olunabilir. beraat kararını emsal olarak gösterip reddedilse de en azından bunu temyiz etme şansınız olur, konu yargıtayda netleşecek büyük olasılıkla. Çünkü sözünü ettiğiniz madde yeni ceza kanunu ile getirildi ve bu konuda pek emsal karar bulunabileceğini sanmıyorum. Ayrıca farklı bir mahkemeye düşerse, yorum farkı ile davanın seyri de farklılaşabilir.
Ancak bu kararı veren hakimin yorumu da olabilirmiş gibi geldi, tamamen katıldığımı söylemiyorum ama konu kafamda, ortada kaldı.
Niye derseniz, kanunun bu maddesinin gerekçesine de bakmak lazım diye düşünüyorum. Yani kanun koyucunun buradaki amacı fuzuli işgal dediğimiz tüm işgal çeşitlerini kapsıyor mu? yoksa hani başkasının arsası üzerine inşaat yapmak gibi, sona erdirilmesi güç olan işgalleri mi kapsıyor.
Zira dava konusu olan bu tarz işgali derhal sona erdirmek üzere dava açılıp, geçmişe dönük ecrimisil talep edilip, hatta kaymakamlık vasıtası ile işgalin derhal sona erdirilmesi için başvuruda bulunabilecek durumları da kapsar mı bu ceza maddesi? Soruların cevabı netleşmedi. Araştırabilirsem ve farklı bir yoruma ulaşırsam görüşümü yeniden yazacağım, şimdilik bu kadar.