Mesajı Okuyun
Old 14-03-2019, 23:45   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar, daha öncede yazmistim. Ben almanyada yasiyorum evlenince türkiyede yasamaya basladim. Cocugum Türkiyede dünyaya geldi. cocugumda bende Sadece türk vatandasiyiz. Bosandik ve velayeti bana verildi. Cocugumu sonunda yanima alabildim almanyada yasiyoruz. Eski Esim velayet degistirme davasi acmisti. Tedbiren velayeti istedi rededildi.2 Tane tedbir velayet icin SIR Raporu cikti ikiside eski esimin lehine cikti. Yalanlariyla dolanlariyla Pedagoglari etkilemisler. Pedagoglar hic delilere bakmadan eski esim cok iyi biriymis gibi onu hakli görüyorlar. Harbise ben adli raporlarim bile var.
Velayeti kazanabilir mi ? Yada Velayeti ona verildigi zaman ben cocugumu geri türkiyeye götürmek zorundamiyim. Cocugum simdi burda krese basladi bana hemen alisti.Mahkeme ta 4 ay ileriye atmis bu sürecte cocugum iyice buraya alisacak dili ögrenmeye basladi..
Alman Vatandasi olursa Türk Mahkemesinin verdigi velayet gecerlimi ?? Yada Burda yasadigi icin hangi Mahkemenin hükümlügü gecerli ? beni bilgilendiriseniz cok sevinirim

Merhaba Sayın Konuk,
Türkiyenin ve Almanyanın imzalamış oldukları '19 Ekim 1996 Tarihli Velayet Sorumluluğu ve Çocukların Korunması Hakkında Tedbirler Yönünden Yetki, Uygulanacak Hukuk, Tanıma, Tenfiz ve İşbirliğine Dair Sözleşme' gereğince velayetin belirlenmesi konusunda çocuğun 'mutat meskeni' nin bulunduğu devlet makamları yetkilidir.
Bunun anlamı şudur: eğer çocuğu Türkiye'den Almanya'ya kaçırmadı iseniz çocuğun mutat meskeni Almanyadır. Böyle olunca da velayet hakkında karar verecek olan makamlar Alman mahkemeleridir, Türk mahkemeleri değil. Eğer çocuk Türkiye'den Almanya'ya kaçırıldı ise Türk makamları Almanya'dan çocuğun Türkiye'ye geri gönderilmesini istiyebilir. Kaçırma söz konusu değilse, kural olarak, Türkiye'de alınacak bir velayet kararı Alman makamlarını bağlamaz. Sözleşme, sözleşmeyi imzalamış olan bütün devletlerin vatandaşları için geçerlidir. Uygulamada çocuğun hangi ülke vatandaşı olduğu ve nerede doğduğu önemli değildir.

Saygılarımla