Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 23:53   #25
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > zama

Arkadaşlar öncelikle zamanaşımının ne olduğunu anımsayalım
Zamanaşımı borcu ortadan kaldıran nedenlerden değildir. Def'i olarak ileri sürülür ve BORCUN İSTENEMEYECEĞİNİ ifade eder. Yani borç vardır ama tahsili mümkün değildir (veya ben ödemek istemiyorum bu kadar zaman aramadı şimdi de beni rahatsız etmeh akkı yok)
Burada alacaklının farklı seçenekleri vardır:
1- Çek zamanaşımına uğramakla kambiyo senedi niteliğini kaybetnemiştir. Bu nedenle kambiyo senetlerine ilişkin takip yolu ile takip yapıabilir.

Takip yapıldı ve borçlu zamanaşımı itirazında bulundu:
alacaklı;
1- Temel ilişki var ise temel ilişkiye dayanarak (BK) dava açabilir veya TTK daki özel hükme dayanarak nedensiz zenginleşme davası açabilir.

2- Tartışmaların çoğunda zamanaşımına uğramış çekin yazılı delil başlangıcı olarak değerlendirileceği belirtilmektedir. Bu bir yanlıştır.

Çek havale hükmündedir. Bu anlamda kime ödeme yapılacağının bilinmesi gerekir. Bu çerçevede hamiline yazılı çek yazılı delil başlangıcı olmaz.

temel ilişkiye başvurulduğunda herkes kendi ilişkisi olan insana başvurmak zorundadır 8Örn satım akdi, karz vb) diğerlerine gidemez.

Nedensiz zenginleşme de ise TTK nın özel hükmü gereği borçlu nedensiz zenginleşmediğini kanıtlamaz zorundadır.Burada isbat yükü borçluya yüklanmiştir.

Saygılar