Mesajı Okuyun
Old 17-04-2012, 20:28   #1
KONUK

Önemli İştirak Nafakası İcra Emrine İtiraz

Slmlar,

Eşimle 11/2004 te boşandık. Fakat 07/2007de boşanmamız kesinleşti.Boşanma davasında müşterek çocuğumuza iştirak nafakası bağlandı aylık 100 tl ve velayeti tarafıma verildi. Boşandıktan sonra velayeti bende olduğu halde çocuğum belirli dönemlerde babasının yanında ikamet etti. Bu durum okul kayıtları ile de sabittir. Toplamda 15-16 gibi bir süre. Çok paraya ihtiyacım olduğumdan boşandığım eşime yalan söyledim ve boşandığımız 11/2004 ten itibaren olan birikmiş nafakayı ödemesini istedim. Bu durum 2008 yılında oldu. Kendisi 11/2008 de bana elden birikmiş tüm nafakayı ödedi. Bende karşılığında 11/2004-11/2008 tarihleri arasındaki nafakayı eksiksiz ve elden nakten teslim aldım diye belge imzaladım. O tarihten sonra çocuğum babası ile 3 ay ikamet etti.Daha sonra benımle 2 ay yaşadı.Tekrar babası ile 2 ay yaşadı.Sonra yine benimle 2 ay ve babası ile 3 ay daha. Bu durum karmaşık bi şekilde devam etti. Bu arada eski eşim evlenmişti.Ve eşinin mal varlığı ile kendisine dükkan açtı.Bende bunu fırsat bilerek nafaka artış davası açtım.Ve lehime sonuçlandı 175 tl oldu. O tarihten sonra 36 ay nafaka ödemedi. Ben bunun için ödeme emri göndermek istiyorum. Fakat 10/2010 ile 04/2011 tarihleri arasında çocuğum yine babası ile 7 ay ikamet etti.Üstelik şehir farkımız olduğundan ve okula kaydolması için adres değişikliğini eşimin yaşadığı şehirden bizzat kendim eşimin adresini beyan ederek ben yaptım.

Şimdi sorum şunlar :

1- Babası çocuğumuzun yanında yaşadığı dönemleri okul kayıtları ile ispatlar ise birikmiş nafaka borcundan düşüm yapılır mı?

2- Paraya ihtiyacım olduğu dönemde söylediğim yalan üzerine 10/2004 dava tarihininden itibaren olan nafaka bedellerini bana ödedi. Ama o nafaka 07/2007 dava kesinleşme tarihinden itibaren geçerli olduğundan o fazladan ödediği bedeli imzalamış olduğum belgeyi ibraz ederek birikmiş nafakadan düşürtebilir mi?

3- O belge ile benim bu konuda art niyetim olduğu yönünde dava açabilir mi? Açarsa o belgeye istinaden yargılama olurmu?

4- Eski eşimin çok borcu olduğunu duyduk.O borçların evraklarını icra takibi vs. ibraz ederse nafakanın tahsili durdurulur mu yada nafakanın iptali davası açabilir mi?

Yardımcı olursanız sevinirim.