Mesajı Okuyun
Old 28-05-2012, 16:39   #1
umutlaw

Varsayılan Türk soylu kimdir?

Sayın meslektaşlarım,
Bugün bir garip durum ile karşılaştım ve bunun cevabını bir türlü bulamadım.
2527 sayılı kanun 9 ve 11. maddeleri ve yine 4817 sayılı kanunun iyileştirilmiş hali Türk soylu yabancıların Türkiyede istisnai olarak Türk vatandaşlarına hasr edilmiş olan mesleklerı yerine getirme izni vermektedır ancak kanunda açıkça kimin Türk soylu sayıldığı düzenlenmemiş ve bu konudaki taktır hakkı ilgili idareye bırakılmıştır. Bir X kişisi Türkiyede hukuk fakültesini bitirmiş, annesi sonradan geçme Türk vatandaştı ancak aslen azeri vatandaştı dır ve babasi ise iran tebriz (doğu azerbaycan vatandaştır ve elinde 1990 li yıllara ait doğu azerbaycanlıdır belgesi mevcüttür), kendisi ise hiç bir zaman bürokratık sebeplerden Türk vatandaşlığına geçememiş ve şuanda Alman vatandaştıdır, ÇSGB bu kişi Türk soylu değil demektedır benim aklıma gelen acaba Türk soylu olması için artık kişinin ne yapması gerekmir DNA testi mi vermeli yoksa ne yapmalı? Bundan açık daha ne olabilir anne T.C. vtandaştıdır baba iran/Tebriz doğumlu elinde yazılı belgede doğu azarbaycan doğumludur, bu durumda X kişi Türk soylu değil mi!!?
Malum olduğu gibi bu konuyu idarede çözmek bir haylı güç olacak peki o zaman bu köken meselesını kanıtlamak için mahkemeya başvuru yapılırsa hangi makama karşı dava açılmalıdır?
Saygılarımla