Mesajı Okuyun
Old 19-03-2009, 14:48   #17
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Avukatt
Avukatların sayısı gün geçtikçe artıyor.Ancak birçok genç Avukat a bu çoğalma nedeniyle dava gelmiyor.Bana göre emekli Hakim ve Savcılara Avukatlık yapmaları konusunda bir sınırlama getirilmeli.Sanırım Noterliğe sıra gelebilmesi için belli bir yaş sınırı getirilecek.Bu da bence gayet olumlu bir gelişme.Daha önceleri emekli Hakim ve Savcıların Avukatlık yapması gerekliydi.Çünkü Hukuk Fakültesi sayısı kısıtlıydı ve yeterli sayıda Avukat yoktu.Ancak şu anda neredeyse Hukuk Fakültesi olmayan Üniversite kalmadı.Birçok öğrenci mezun oluyor.Bir Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak gelecek korkusu ister istemez başladı.Sizlerin bu konuda görüşleriniz nedir ?

Öncelikle sayın Avukatt'ın açtığı başlık altında tartışılan konunun dönüp dolaşıp hakim-savcı-avukat çatışmasına getirilmesinden üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.
Avukat sayısındaki artışın ve genç avukatlara dava gitmemesinin nedeni emekli olduktan sonra avukatlık yapan -az sayıda- hakim ve savcılar ise geçici değil de kesin yasaklama getirilir, sorun çözülür
Ancak, emekli olan kaç hakim-savcı avukatlık yapmaya kalkışarak sayıyı arttırıyor?bunun tesbit edilmesi gerekmez mi?
Asıl sorunun, ihtiyaçtan fazla Hukuk Fakültesi açarak gençleri arenaya sürmek olduğunu düşünüyorum.Bu nedenle Hukuk Fakültelerinin tamamının kapatılarak, yeni avukat yetişmesini önlemenin daha kesin ve kalıcı çözüm oluşturacağı kanısındayım
Nasıl ki avukatlar, hakim ve savcılık mesleğine geçiş yapabiliyorlarsa ,emekli olan ya da bir şekilde görevden ayrılan hakim ve savcıların da avukatlık mesleğine geçme haklarının bulunması gayet doğal sayılmalıdır.Tabiki avukatlık yaparken, eski görevini ve eski meslektaşları ile ilişkilerini kullanması kabul edilemez.Bu gibi davranışlar kişisel olup,genelleme yapılarak emekli hakim-savcıların avukatlık yapma hakkını kısıtlama ya da ortadan kaldırma gerekçesi olarak kullanılmasının adil olmadığını ve avukatlık mesleğini dürüstçe, mesleğin etik kurallarına uygun olarak yürüten kişilere karşı haksızlık oluşturacağını düşünüyorum.
Saygılarımla.