Mesajı Okuyun
Old 02-12-2006, 14:23   #1
SiNeK ®

Soru GÜMRÜK - Yurtdışından gelen dalış malzemesi

İyi günler,

Hollanda'dan sipariş ettiğim dalış malzemerinin Ankara Yenimahalle PTT'de olduğuna dair haber kağıdı aldım. Ptt içerisindeki gümrük ofisine gittiğimde bana koli içerisindeki fatura verilerek bununla birlikte bir gümrük muşavirine gitmem ve beyanname doldurmam, gerekli paraları yatırdıktan sonra malzemeyi alabileceğim söylendi. Gerekçe olarak ise fatura tutarının €100 üstü olması gösterildi. Maalesef hiçbir soruma cevap verilmedi. Bir muşavirle temasa geçmiş olmama karşın sizlere de birkaç soru yöneltmek istiyorum:

Öncelikle, malzeme sportif amaçlı kullanılmak üzere getirilmiş tüplü dalış malzemelerinden oluşmakta ve içeriğinde hiçbir elektronik cihaz ya da kesici/delici malzeme bulunmamakta.
Daha önce getirtmiş olduğum mazlemelerde dalış bıçağı, dalış bilgisayarı gibi parçalar bulunmasına ve fatura tutarı €100 aşmasına karşın siparişlerim adresime teslim edilmişti ve hiçbir masrafım olmamıştı. Sorduğumda, B
bunun sebebi olarak da malzemelerin bireysel amaçlı sportif malzeme olması sebebiyle gümrükten muaf olduğu söylenmişti. İlk 2 siparişimde mi mevzuata ilişkin bir hata yapılmıştı yoksa bu sefer mi yapılıyor?

İkinci olarak, bir büyüğümden duymama karşın mevzuatta ilişkin bir madde bulamadığım bir husus söz konusu. Söylenene göre, son 6 ay içerisinde yurtdışına çıkmış birisi posta ve kendisi farklı ülkelerden geliyor olsa da şahsi malı olduğunu beyan ederek ve gerekli harçları yatırarak malı gümrükten çekebiliyormuş. Açıkçası bana mantıklı gelmedi çünkü kişi ve posta ayrı ülkelerden geliyor; dahası posta içerisinde bir fatura mevcut. Yine de doğruluğunu bir de sizlere sormak istedim.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi'nde okuduğum bir haberde yılbaşı ve bayram münasebetiyle yurtdışından gelecek hediyelerin gümrükten muaf tutulacağına dair bir haber okumuştum. Ne var ki buna ilişkin bir mevzuatı da tüm aramalarıma rağmen bulabilmiş değilim.

Son olarak, posta "numune" olarak yollandı. Bunun gümrükleme sürecinde bir etkisi olur mu?

Cevap verirken ihtiyacınız olabileceğini düşünerek bazı ek bilgileri de sunuyorum. Fatura tutarı €1124; kesim tarihi 6.10.2006. Haber kağıdının tebliği 18.10.2006, adrese teslim olması gerektiği için ihtirazi kayıtla imzalandı.

İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla,

A.Kadir Bayazıt
Bilkent Üni. Huk. Fak. 4. Sınıf