Mesajı Okuyun
Old 27-07-2007, 16:08   #26
ANTEPLİ

Varsayılan vekalet olmaksızın avukat dosya inceleyebilirmi

Arkadaşlar konu hakkında görüşlerinize saygı duyuyorum.Sayın spartacus kızmadan konuyu izah etmeye çalışsan daha iyi olacak idi.Şimdi Av.Yasası 2 madde uyarınca vekalet ibraz etmeksizin dosyayı inceleyebilmekte ise de Cumhuriyet Başsavcılıkları ve Adli Yargı Kalem Yönetmeliğinin 45.maddesini dikkatinize sunuyorum."Soruşturma evrakının incelenmesi
Madde 45 -
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun başka hüküm koyduğu haller saklı kalmak ve savunma haklarına zarar vermemek şartıyla soruşturma evresindeki usul işlemleri gizlidir.
Müdafi soruşturma evresinde soruşturmanın amacını tehlikeye düşürmemek kaydıyla görevlendirme yazısı veya vekâletname ibraz ederek soruşturma evrakı içeriğini inceleyebilir ve dilekçeyle müracaatı halinde istediği belgelerin bir örneğini harçsız olarak alabilir.
[BMağdur veya şikâyetçinin vekili soruşturma evresinde soruşturmanın amacını tehlikeye düşürmemek kaydıyla görevlendirme belgesi veya vekâletname ibraz ederek soruşturma evrakının içeriği ile elkonulan ve muhafazaya alınan eşyayı inceleyebilir ve dilekçeyle müracaatı hâlinde istediği belgelerin bir örneğini harçsız olarak alabilir.[/b]

Soruşturma evrakı soruşturmayı geciktirmemek kaydıyla Cumhuriyet savcısı huzurunda incelenir.Görüldüğü üzere avukat soruşturma evresinde dosyayı inceleyebilmek için ya görevlendirme yazısı ya da vekalet ibraz etmeniz lazım.Yönetmeliğin bu maddesinin iptali için yapılan tüm yargı girişimleri red edilmiştir.Haberiniz olsun.Yani savcının insiyatifine kalmış,iyi niyetli ise inceleyebilirsiniz aksi takdirde inceleme hak ve yetkiniz yok arkadaşlar.Adamlar bizi Avukatlık Kanunu değil Yönetmelik bağlar diyorlar.Bende böyle bi sorun yaşadım ama sağolsun Baro Başkanı ve C.başsavcısı araya girdi de hatıra binaen inceledim.Saygılar