Mesajı Okuyun
Old 19-07-2007, 17:33   #14
Av.Suat Ergin

Sayın korayad ve avmurat'a katılıyorum.Gizlilik kararı bile olsa savcılıktaki dosyadan şüpheliyi doğrudan ilgilendiren ifade vs.nin fotokopisi alınabilir.

10 gün kadar önce, gizlilik kararı olan bir dosyayı incelemek için(Vekaletname olmadan) savcılığa gittim. Savcı Bey'in odasında 2-3 misafiri vardı; talebimi red ederken bana CMK 153/2 hatırlattı. Hiç tartışmadım. Ofisime döndüm. Bir dilekçe hazırladım. Dilekçemde aynen " Daha önce şifahi olarak başvurup, ret yanıtı almışsak da, bu defa yazılı olarak başvuruyoruz. Ret gerekçesinin yazılı olarak tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz." dedikten sonra, Yargıtay Onursal Üyesi İsmail Malkoç ve Y.Tetkik Hakimi Mert Yüksektepe'nin Ceza Muhakemesi Kanunu-2005 isimli kitabının 451 inci sayfasından alıntı yaptım(Ayrıca fotokopisini ekledim). Şöyle denilmekteydi:

"CMK'nun 153 üncü maddesi, daha önce yürürlükte bulunan CMUK'un 143 ncü maddesinden farklı olarak müdafiin evraktan suret almak için vekaletname verme zorunluluğunu kaldırmıştır.

Daha sonra birlikte çalıştığımız avukat arkadaştan rica ettim. Savcının kendisine "Avukat Bey bizi yanlış anlamış" dediğini ve fotokopi için o an mahkemede olan dosyanın getirtilmesine çalıştığını söyledi. Sonra ben de gittim, istediğim evrakların fotokopisini çektim. Savcı Bey'le karşılıklı birer sigara içtik. Teşekkür ederek ayrıldık.

Sayın Tunçbilek; dilekçeyle müracaat edin...Sonuç alırsınız. Yine alamazsınız, gerekli şikayetleri yapın; baroyu harekete geçirin.

Bazı meslektaşlar; savcı, hakim, icra memuru, yazıişleri müdürü gibi uygulamanın içinde olanların her şeyi doğru bildiğini varsayıp, araştırma yapmadan kaderine razı olmaktadırlar.O yanlış bilgi zihinlerinde doğru bilgi olarak kalıp, yanlış fikirde ısrarcı da olabilmektedirler.

Saygılarımla