Konu: nafaka
Mesajı Okuyun
Old 22-02-2009, 14:28   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Boşanma davasında bağlanan nafaka iştirak nafakasıydı sanırım.İştirak nafakası 18 yaşın ikmaliyle sona erer.Sonrası için yardım nafakası talep edilebilir.Kız eğer yükseköğrenime devam ediyorsa Yargı kararlarına göre bu süreçte nafaka talep edebiliyor.(Mk 328 yollamasıyla Mk 364)

Buna göre 18 yaşına dek doğmuş olan nafaka talep edilebilir.Nafakalarda 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür.Borç İlamla tespit edilmiş olsa dahi, BK 126 özel hüküm olduğundan 5 yıllık süre uygulanmalıdır kanaatindeyim.Buna göre alacaklı şimdi 21 yaşında ise, 16 yaşından 18 yaşına dek işlemiş nafakalar zamanaşımına uğramamıştır.

Edit: Suat Beyin yanıtını benim yanıtım yayımlandıktan sonra gördüm.Bu konuda ben de aslında tereddütteyim. Bk 135/2 gereği ilam zamanaşımı 10 senedir.Ne var ki, 126'ya göre istisnai olarak bazı alacaklarda 5 yıllık süre öngörülmüştür.Nafaka ilamla tespit edilmiş ise 10 yıl mı 5 yıl mı uygulanacaktır? Bu konuda şu şekilde de düşünülebilir. Nafaka alacaklısı BK 126'ya göre mahkemeden -geriye doğru- "5 yıllık" (ecrimisil de olduğu gibi)nafaka talep edebilecektir.Bu hükmün anlamı bu mu olmalıdır?

Edit2. "28.11.1956 gün 15 E., 15 K. sayılı Y.İ.B.K.'da "nafaka ve nafakanın artırılması davaları kanundan doğan bir alacağın tespiti ve tahsili niteliğinde olup, davanın açıldığı tarihten itibaren hüküm ifade eder" şeklinde belirtilmiştir. Nafakanın, aylık ödeneceği hususu da kanun hükmüdür." ibaresinden sonra, cevabımdaki en son yorumu geri alıyorum. Ama bu durumda yani "nafaka ilamla muaccel olur ve dava tarihinden itibaren hüküm ifade ederse" 5 yıllık -10 yıllık zamanşımı ne ifade edecektir.Kiralarda 5 yıllık geriye doğru alacak talebi mümkündür, kiralarda 126 uygulanabilir.Peki geriye doğru talep hakkın nafakalarda olmaz denilirse (yani 135/2, 126 dan öncelikle uygulanırsa) bu şekilde bir düzenlemeye neden ihtiyaç duyulmuştur? Diğer deyişle "ilamsız nafaka olmaz, ilam da 10 senelik alacak zamanaşımı vardır" denirse "nafakada 5 yıllık zamanaşımı vardır" hükmü ne içindir a dostlar?