Mesajı Okuyun
Old 04-01-2013, 00:34   #22
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Konumuzda iki örnek verdim:
1- Hagb hukukun uygulanmasında bir engel mi, değil mi?

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Durum budur. Durum vahimdir. Yargıtay'ın yorumuyla herkese iki yıla kadar cezası olan bir suç işleme hakkı verildi. Hatta, eğer birinci suçun yargılaması sırasında ikinci suç işlenirse ikinci suç için de hagb kararı verilmekte. Birinci ve ikinci suçun yargılaması devam ederken üçüncü suç işlenirse üçüncü suç için de hagb kararı verilmekte.

Sayın Av.Armağan Konyalı,

yazdıklarınızı tam olarak anlıyamadığım için yorum yapmak zorunda kalıyorum.
Yazdıklarınızdan iki sonuç çıkarıyorum:
1. Hukuki bir kurum olarak Hagb'ye karşı olduğunuz.
2. Yargıtayın Hagb konusunda mahkemeleri belirli bir yönde karar vermeleri için zorladığı.

1.ci şık: CMK 231.ci madde belirli bir devlet politikasının, bir cezalandırma politikasının ve verilen cazanın infazı politikasının bir ürünüdür. Siz mağdurun cezalandırma isteğini göz önünde bulundurarak failin cezalandırılmasından yana olabilir ve Alıntı: ...hagb kararı herkese bir suç işleme hakkı vermektedir düşüncesinde olabilirsiniz. Açıkça belirtmek gerekirse bende kurallara uymayan bir davranışın müeyyidelendirilmseinden yanayım. Diğer taraftan cezalandırmanın amacının mağdurun cezalandırma isteğine indirgenmemesi olduğu düşüncesindeyim. Modern ceza teorileri mağdurun menfaati ile toplum menfaatini ve failin yeniden topluma kazandırılmasını öngören karma bir cezalandırma sistemini yeğliyor. Bu yönden bakınca CMK 231.ci madde modern bir cezalandırma ve infaz sisteminin Türk hukukuna kazandırılması oluyor bence. Maddeye karşı gösterilen direniş hukuki olmaktan ziyade politiktir.

2.ci şık: Sayın Av. Hulusi Metin'in belirttiği türden somut bir örnek getirirseniz üzerinde tartışılır. Buna rağmen kısaca belirtmekte fayda var: Yargıtay, mahkemeleri belirttiğiniz türden bir uygulamaya zorluyorsa ve Alıntı: Yargıtay'ın yorumuyla herkese iki yıla kadar cezası olan bir suç işleme hakkı verildi. ise durum gerçekten vahim.

Saygılarımla