Mesajı Okuyun
Old 29-08-2006, 12:10   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Derya Onatlı
merhabalar, benim sorum şu;
müşterek mülkiyette bulunan bir arazi var. Hissedarlardan birinin payını 3. kişi icra yoluyla satın alıyor. Bir süre sonra diğer paydaşlara müdahalenin men'i ve tazminat davası açıyor. Payı satın alan paydaşın diğer paydaşları intifadan men etmesi gerekmez mi? Ayrıntılı cevap yazarsanız sevinirim. Teşekkürler... Bir de diger paydaşların, payı satan 3. kişiyi ortaklıktan çıkarma hakları hangi durumda oluşur?

Sayın Av.Derya Onatlı,

Birinci sorunuzda haklısınız. Paydaşın ecrimisil(tazminattan kastınız bu sanırım) davası açabilmesi için diğer paydaşları intifadan men etmesi gerekir.Ancak bu husus tanık dahil her türlü kanıtla ispatlanabilir.

İkinci sorunuz ise, ortaklıktan çıkarma ile ilgili...Ancak tam olarak soruyu anlayamadım. Çıkarılmak istenen ortağın payı cebr-i icra ile satıldığına göre, fiilen ortaklıktan çıkmış oluyor zaten...Başka parseller de mi bulunmaktadır? Öyle ise, hissedarlıktan çıkarılma kararı verilebilmesi için bir paydaşın tutum ve davranışı ile diğer paydaşların tümüne veya bir kısmına karşı yükümlülüklerini ağır surette ihlal etmesi ve bu davranışı yüzünden müşterek mülkiyet ilişkisinin devamını çekilmez hale getirmesi gereklidir.

Saygılarımla