Mesajı Okuyun
Old 02-11-2009, 18:06   #320
erkanakca84

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Ben bir edebiyat öğretmeni olsa idim, öğrencilerime "Madame Bovary'i okuyup özetini çıkarın, ana fikrini yazın" demezdim; derdim ki "kendi seçeceğiniz bir edebiyat eserini alın, okuyun, inceleyin ve onun sizde uyandırdığı hisleri bize kendi seçeceğiniz bir yolla anlatın..." Sanırım bu daha eğlenceli ve yaratıcı sonuçlar doğurabilirdi.

Keşke sizin gibi Edebiyat Öğretmenleri olsaydı. Eğer ben Edebiyat Öğretmeni olsaydım; Tanzimatı , Fecri Atiyi, Beş Hececileri vs bunların izledikleri akımları ezbere anlatmak yerine bu dönem yazarlarının kitaplarını okumalarını tavsiye ederdim. Ve aradaki "izm" farkını tartışmalarını sağlardım.Şimdilerde bunu yapıyorum ve o dönemi ve dönemin yazarlarını tarzını anlamak çok daha kolaylaşıyor.

Alıntı:
Yazan kordelya
Ben kendimi klasik okuma özürlü ilan ettim yıllar önce, çünkü o kadar çok kiap okumama rağmen klasik okuyamıyorum, neden bilmiyorum ama çok fena sıkılıyorum. Halbuki kitap okumayı çok severim ben. Yani yalnız değilsiniz

Aynı düşünceleri paylaşıyorum. Klasik kitaplar bende hep dayatma hissini uyandırır bu nedenle okumaktan haz almıyorum. Tabi bunda onları klasik yapan değerlerle benim klasik kıstasımın farklı olmasıda önemli bir etken. Klasiklerin çevirisi de çok önemli tabi bazı çevirmenlerin kurdukları cümleler için yeni bir çevirmene ihtiyaç duyabiliyorsunuz.