Mesajı Okuyun
Old 30-04-2022, 00:41   #2
Mustafa AKTAŞ

Merhaba değerli meslektaşım. Ben de bir stajyer avukat olarak fikrimi ifade edeyim. İİK m. 121 uyarınca ortaklığın giderilmesi davası açılması için yetki verilmesi, yalnızca mahcuz üzerindeki ortaklığın giderilmesi yetkisini kapsar. Olayda haczedilen malvarlığı değeri, taşınmazın tamamı üzerindeki elbirliği mülkiyet hissesi değil, 1/3 oranında pay üzerindeki elbirliği mülkiyet hissesidir. Dolayısıyla benim kanaatimce de yalnızca pay üzerindeki ortaklığın giderilmesine karar verilmelidir. Ortaklığın giderilmesi davası yetkisinin mahcuz olmayan 2/3 oranındaki payı da kapsaması düşünülemez. Ancak bu yorum, fiilî birtakım imkansızlıklar barındırmakta. Nitekim pay henüz bağlı bulunduğu taşınmazdan ayrılmamışken pay üzerindeki elbirliği mülkiyetinin, müstakil mülkiyete çevrilmesi mümkün değildir. Kanaatimce bu noktada İİK m. 121 kapsamında verilecek yetki, ortaklığın giderilmesi davası açma etkisi değil, TMK'nun 644. maddesi uyarınca elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmesini isteme yetkisi olmalıydı. Uygulaması var mıdır, bilemiyorum ancak aklıma bu fikir geldi naçizane. Aksi halde sizin de ifade ettiğiniz gibi, yalnızca mahcuz hissenin bulunduğu payın satılması mümkün olmasına karşın hacze konu edilmeyen 2/3 oranındaki payın da satılması sonucu doğacaktır ve bu payların malikleri icra takip işlemlerinden olumsuz etkilenecektir.

Sorunuza gelecek olursak da; elbirliği mülkiyetinin rızaen paylı mülkiyete çevrilmesi, ortaklığın giderilmesi davasını konusuz bırakmayacaktır. Zira ortaklığın giderilmesi davasının amacı, iştirak halinde mülkiyete konu malın müstakil mülkiyete çevrilmesi yahut satılarak paraya çevrilmesidir. Paylı mülkiyete geçiş, tek başına davayı konusuz bırakmaz. Ancak bu halde satış gerekmeden payın haczedilmesi mümkün olduğundan alacaklı tarafın ortaklığın giderilmesi davasından feragat ederek paylı mülkiyete konu payı haczetme yoluna gitmesi ihtimal dahilindedir. Zira ortaklığın giderilmesi davası masrafları çok olan bir dava türü malûm. Sonuç garantisi olmamakla birlikte bu yöntemi denemekte fayda var.

Kolaylıklar diliyorum, iyi çalışmalar.