Mesajı Okuyun
Old 03-10-2006, 23:52   #3
Av.Nebi

Cevap için teşekkür ederim. Evet önemli bi noktaya değinmişsiniz ben fazla soruyu uzatmamak adına mutabakat olmayan kısma değinmemiştim. Şöyleki;
Kiracı Özel Hastane binada bi takım tadilat çalışması yapmış ve bunun bedelinin 3 yıllık -kira yıllık ödenmekte- kiradan mahsup edilmesi konusunda anlaşma yapmışlar.Tabi bu 3 yıllık kira sabit olarak her yıl 110 milyar olarak 330 milyar mahsup olmuş.Sözleşme gereği arttırım bir önceki kira bedeli üzerinden yapılmakta. Fakat kiralayan yeni yıl kirasını belirlerken bu geçen 3 senenin arttırımınıda kafasından yapıp kira bedelinin 189 mlyar olması noktasında tespit istemiş. Oysa ki bir önceki kira bedeli 110 milyar görünüyor kayıtlarda kabul edilen bedel bu.
Anlaşmazlığa düşülen nokta bu 110 milyar üzerinden mi artış yapılacak yoksa 3 yıllık hayali artış göz önüne alınıp kira bedelini 189 milyar mı kabul etmek gerekecek ... Yerel mahkeme aralarındaki anlaşma gereği ve bir önceki kira bedelinin 110 milyar olarak kayıtlarda görünüyor olması dolayısıyla artış oranını 110 üzerinden olması gerektiği konusunda görüş bildirdi ama Yargıtay emsal kira bedeli araştırılması gerektiği kararını verdi
Aslında mantıken öyle olması gerekiyor ama bende bir kurtuluş yolu arıyorum Henüz bulamadım
Ayrıca vakıf kirası veya kamu malı olması hasebiyle bir anlaşmazlık bulunmamakta