Mesajı Okuyun
Old 11-07-2006, 13:52   #10
kareas

selamlar ben bu grupta yeniyim ve gözüme ilk çarpan forum konularından birisi bu oldu.konu gerçekten çok önemli ve düşündüğünüzden daha büyük bir sorun halinde.kısaca şöyle açıklıyım nerdeyse hergün bu konuştuğumuz çocuklarla beraber oturuoruz sokakta.Bu yüzden en azından gözlemlerimi aktarayım dedim.Onlarla beraber olma nedenim ortak müziği dinlememiz,rap söylüyor olmam. Önceleri bize uzaktan bakarlardI. Şuan ister inanın ister inanmayın saygı duyuyorlar çünkü biz şarkılarımızla onlara ulaşabiliyoruz. Bazen akıl veriyoruz. Sokakta 10-11 yaşında sigara içen huzursuzluk çıkaranlar var.Onları öyle görünce başka bi işte çalış (okula giti zaten geçiyoruz) diyorum. Cevabı senin paran geliyor tabi sana oluyor..
Çocuğun ailesi onu eroin satması için sokağa yolluyor.Şiddet, red, güvensizlik..
Bu çocukların kendi başlarına doğruyu görecek halleri yok neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyorlar tek amaçları yaşayabilmek onları sokağın bekçisi yapan da bu. Ne yapabiliriz? Biz konuşuyoruz sürekli konuşuyoruz bizi anlıyorlar onlar da hayatlarını değiştirmek istiyor ama fırsatları yok. Fırsat olmayınca aynı yola devam ediyorlar.
Herkes: "Biri sokak çocuğuna yardım etsin! " diyor. Bunu söyleyeceğine onları kendisi kabullenip toplumda yeri olduğunu değerli olduğunu çocuğa gösterse daha çok iş yapmış olur.Sokaktaki herkes ezelden beri sokakta değil bu topluma katkıları oldu! Evsizler de öyle.Çocuklarda kesici delici bir sürü alet var tanık olmadım ama korktuklarında kullanmaktan çekinmezler eminim. İlk yapılacak şey hangi aracıyla olacaksa [müzik(rapçiler)-ki inanılmaz etkili oluyor,kuruluş(ancak bu bir sınıra kadar etkili oluyor.Çünkü güvenmiyorlar.)] Bi an önce o çocuklara "siz bu toplumun bir parçasısınız" diyebilmek. Sonrası zaten gelecek. Ben ve diğer arkadaşlarım rapçiler olarak bulunduğumuz şehirlerde bunu yapmaya çalışıyoruz onlarla yüzyüze. Risk? Evet benim için kısmen, ama önemli olan da bu riski alabilmek.