Mesajı Okuyun
Old 02-10-2012, 13:15   #3
sadibayar

Sayın carlito,ilginiz için teşekkür ederim...
ilgili yasa hükmü şöyle ; "... hakemin verdiği kırkbin Türk Lirasına kadar olan kararlar her iki taraf için kesindir. Kırkbin Türk Lirasının üzerindeki kararlar için temyize gidilebilir. Ancak, tahkim süresinin sona ermesinden sonra karar verilmiş olması, talep edilmemiş bir şey hakkında karar verilmiş olması, hakemlerin yetkileri dahilinde olmayan konularda karar vermesi ve hakemlerin, tarafların iddiaları hakkında karar vermemesi durumlarında her hâlükarda temyiz yolu açıktır" bu hükme göre yapılabilecek bir şey olmadığını düşündüm... yukarıda da belirttiğim gibi konuyu bu foruma taşımamın nedeni sistemin işleyişine değinmek ve ilerde madur olabilecek kişileri uyarmak içindi... sistemi tam anlamıyla incelemedim ama mesela düşünüyorum bu kararı veren hakem büyük ihtimalle bir sigorta şirketinin personelidir ve hukuk bilincinden de yoksundur... dolayısıyla sağlıklı bir karar üretmesi düşünülemez... ancak bu olaylar ise tam anlamıyla hukuki niteliktedir... o halde hakemlerin neden hukukçu olmaları zorunluluğu getirilmemiştir ? bu gibi soruların tartışılması gerektiğine inanıyorum...