Mesajı Okuyun
Old 22-09-2007, 09:20   #36
Av. BNK

Genç bir adam güzel bir kıza aşık olmuş. Kıza aşkını ilan etmiş ama kız parasının olmadığını, işinin olmadığını, evinin olmadığını ve hatta aradığı kadar da yakışıklı, sosyal ve espirili biri olmadığını söyleyip teklifi geri çevirmiş.

Reddedilen genç adam bu durumu gurur meselesi yapıp çok para kazanmaya, malını mülkünü edindikten sonra her türlü sosyal faaliyete katılarak kendini yetiştirmeye ve bundan sonra kızın karşısına çıkıp yeniden evlenme teklifinde bulunmaya karar vermiş.

Aradan yıllar geçmiş genç adam uzun yıllar sonra bu amacına ulaşabilmiş. Kızın yaşadığı şehre geri gelip sevdiği kızı aramaya başlamış. Sorduğu insanlar kızın yaşlı biriyle evlendiğini ve yolun sonunda ki bir evde oturduğunu söylemişler. Kızın evlendiğini duyan genç adam çok üzülmüş ama niçin yaşlı biriyle evlendiğini bir türlü anlayamamış. Kendisi gibi genç birini beğenmeyen biri nasıl olurda yaşlı biriyle evlenir bunu öğrenmek için kızı ziyarete gitmeyi karar vermiş.

Kızın evinin bahçe kapısına gelmiş, her iki tarafı çiçeklerle bezenmiş bir bahçe yolundan geçerek evin kapısına ulaşmış ve kapıyı çalmış. Kapıyı kız açmış. Görür görmez genç adamı tanımış ve niçin geldiğini sormuş. Genç adam kendi hayatından ve kız hakkında duyduklarından bahsedip niçin yaşılı biriyle evlendiğini sormuş. Artık yaşı ilerlemiş olan kız bahçe kapısına kadar geri git yolda beğendiğin bir çiçeği kopartıp bana getir ama asla daha iyisi için geri dönme ben de sorduğun sorunun cevabını vereyim demiş.

Adam kızın dediğini yapmış. Bahçe kapısına kadar gitmiş sağına soluna bakarak güzel bir çiçek aramış ancak eve doğru yaklaştıkça her gördüğü çiçek öncekilerden daha kötüymüş. Geri dönmemesi söylendiği için geri de bıraktığı çiçeklere dokunamamış. Sonunda eve yakın bir yerden bir çiçek kopartıp kıza getirmiş. Çiçeği verirken "kusura bakma daha iyisini kopartabilirdim ama sana söz verdiğim için geri dönemedim" deyince kız "Bende bu yüzden bu yaşlı adamla evlendim her defasında daha iyisini aradım ama hiç biri öncekinden daha iyi değildi hep daha kötüsü ile karşılaştım. Ben de buna razı olmak zorunda kaldım" cevabını vermiş.

Kıssadan hisse: Adam gibi adam ya da kadın gibi kadın aramayın