Mesajı Okuyun
Old 18-06-2007, 13:49   #6
Av.Yurdagül Gündoğan

Varsayılan "Herkes"in kapsamı nedir?

Adana'da bir Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonunun dinleyici bölümünde duruşma sıramı beklerken, hüküm okunduğu için ayağa kalkmam istendi. Kalkmadım. Mahkeme Başkanına hükmü eksik uyguladığını, bu nedenle kalkmadığımı, şayet savcının da kalkmasını sağlarsa kalkabileceğimi söyledim. Mahkeme başkanı tutanakla durumu Baroya bildirdi. Baro, disiplin soruşturması açılmasına yer olmadığına karar verdi. Cumhuriyet Savcısı itirazla bu durumu Barolar Birliğine taşıdı.
Baro'ya verdiğim savunmamda, ayağa kalmama gerekçesi olarak, ilgili maddenin ayırtetmeksizin herkesi kapsadığını, bu nedenle mahkeme heyetinin ve savcının da ayağa kalkması gerektiğini, bir an için hükmü tefhim eden heyeti ayrık tutsak bile, davada taraf olan savcının da ayağa kalkmasının gerektiğini, aksi halde silahların eşitliği ilkesine aykırı davranılmış olacağını, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirttim.
Ayrıca CMK'nın yeminle ilgili 55.maddesinde de herkes ayağa kalkar hükmüne yer verildiğini, mahkemelerin (231.madde ile ilgili uygulamanın aksine)bu maddeyi eksikisiz uyguladığını, yemin verdirilirken başta heyet, savcı ve salonda bululan herkesin ayağa kalktığını, CMK içerisinde çiftestandart uygulamaya karşı olduğumu da belirttim.
Cumhuriyet Savcısı, Barolar Birliğine yaptığı itirazda, "sav ve savunmanın eşitliği bizim hukukumuzda söz konusu değildir, ayrıca cumhuriyet savcısı teknik anlamda taraf değildir, bu nedenle savunma ile eşit olduğu söylenemez" dedikten sonra, "avukatın açıklamalarının doğru olduğu kabul edilse bile, hatalı davranışın emsal olmayacağı gözden kaçırılmamalı, başkalarının hata yapması kendine hata yapma hakkı vermeyeceğini" belirtmiştir.
Burada tartışılması gerekli konu, madde metni mi, gerekçesi mi asıldır? Bence madde metni yeterince açıksa, -ki burada yeterince açıktır, gerekçeye başvurulmasına gerek yoktur. Hele de gerekçe, yasaya aykırı şekilde istisna içerir mahiyette ise.
Hukukumuzda, Anayasaya aykırı bir yasa maddesi için Anayasa Mahkemesine gidilebileceği düzenlenmiştir. Peki, Anayasaya aykırı olduğu iddia edilen bir "madde gerekçesi" için nereye gidilir? Yok sayılıp, dikkate alınmamasından başka bir yol göremiyorum.
Bu konu daha çok tartışılacağa benziyor. Saygılarımla.