Mesajı Okuyun
Old 23-10-2006, 11:27   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Özel Üniversitelerin Kamulaştırma Kararı Üzerine

Özel Üniversiteler ile Devlet Üniversitelerinin Kamulaştırma yapabilme yetkileri arasında (mevzuata göre) bir fark gözetilmemiştir.

Buna göre özel Üniversitelerin Yönetim Kurulu karar alıyor, Ünversite Rektörü bu kararı onaylıyor ve kamulaştırma gerçekleşiyor.

Yakın zamanda bana danışılan bir olayı aktarmak ve üzerinde tartışmak istiyorum:

Buna göre özel bir Üniversite İstanbul'un en güzel bir alanında bulunan binaları 20 yıllık kiralama yoluyla iki ayrı kişiden kiralıyor. Aradan 1 yıl geçmeden bu defa kiraladığı bu yerleri Yönetim Kurulu kararıyla Kamulaştırıyor. Binasını kiralayan vatandaş bu nasıl mevzuat diye isyan ediyor.

Benim düşünceme göre: Şeklen Üniversitenin kamlaştırma yetkisi olsa bile bu kamulaştırmanın "kamu yararı" temelinde olması ve kamulaştırma yapmak için bir "İhtiyacın" olması icap eder. Söz konusu olayda Üniversitenin kamulaştırdığı bina zaten Üniversitenin kullanımda olan ve 20 yıl boyunca da kullanımında kalacak bir binadır. Başka bir ifade ile kamulaştırma için bir "İhtiyaç yoktur!". İhtiyacın olmadığı yerde ise "Kamu yararından" bahsedilemez.

Aksi takdirde özel mülkiyete keyfi olarak müdahale edilmiş olur. Yani "yağma Hasan'ın böreği" misali özel üniversiteler istedikleri yerlere el koyup, sahiplenirler ki bu Hukuk Devletinde düşünülebilecek bir eylem olamaz.

Sizin düşüncelerinizi de almak ve konuyu tartışmak istiyorum.

Saygılarımla..