Mesajı Okuyun
Old 26-03-2007, 22:52   #9
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Sayın Çalıkuşu,
Öncelikle estağfurullah, neden yanlış anlayayım?Gayet nazik bir mesaj okudum ben.
Cevabıma gelirsek;
>Aslında, konuyu açma amacım, tüm THS üyeliyle, AİLECE edebi yazılar, duygu yoğunlukları -nasıl diyeyim- daha ziyade beyin değil de, duygu fırtınası yapmak, şöyle damardan gelen yazılarla hislenmek idi hukuktan ziyade.
Ben; hukuk ile duyguların,ruhun, vicdanın -ki kanun boşlukları doldurulurken dahi vicdanın yeri yasal olarak düzenlennir- OLMASI GEREKENLER kulvarında hep bir şekilde buluştuğuna inanırım. Bu yüzden hukukçuların toplandığı böyle güzel bir sitede, bahsettiğim konuyu açarken de,açıkçası cümlelerime çok da odaklanmadan _malum, mesainin sonları, yorgunluk v.s.-itiraftır-_ yalnızca niyetime odaklanıp, sizlerin de niyetime mazhar olacağı ümidiyle yazıverdim aklıma gelenleri..
RUH konusuyla kastım, zaten tam anladığınız şekildedir. Dediğiniz gibi kanunun en azından % 70 koruduğu menfaatin,kanun uygulanırken de mümkün olduğunca korunabilmesi, olaya ŞEKLEN DEĞİL, RUHEN de bakmanıza
bağlı değil midir sizce de?
Netice itibarıyla, ruh ile kastımı zaten tam tamına anlamış bulunduğunuzu düşünüyorum.
HUKUK KELİMELERİ RESMETME SANATIDIR. Evet, böyledir. Çünkü naçizane fikrimce İYİ BİR HUKUKÇU BİR OLAYI ANLARKEN YAŞAR ve sonra ANLATIRKEN YAŞATIR ADETA. Umarım kastım, cümlelerim ve niyetimi anlatabilmişimdir. Saygılarımla...

Yanlış anlaşılmadığıma ve önemlisi içimden geçen ne ise karşı tarafın da onu anlamış olduğuna inanın çok sevindim ve önemlisi anlaşılmış olmayı sevdim. Ya çok yerde anlaşılmıyorsunuz diyorlar ve artık bıktım bundan. Önemlisi artık Değerli meslektaşlarım bir site sakini olarak gönülden gelircesine benimsenmediğimi bile düşünmeye başlayacak düzeye gelmişken, Allaha şükür ki bir kaç meslektaşımın olumlu niyetlerini farkettim.

Bir gerçeği burada alenen sormak istiyorum; BU MESLEK İNSANA MUHALEFET KÜLTÜRÜNÜ MÜ AŞILIYOR ANLAMADIM GİTTİ. Ya ben böyle düşünmeye başladım doğrusu, genelde insanlarımızda yani ŞEHİR KÜLTÜRÜNDE MUHALEFET KÜLTÜRÜNÜ GÖRMEK kolay ama BU MESLEK KATMERLİ HALE Mİ GETİRİYOR NEDİR?

Syn. Av. Gülsüm Sezen, Siz iyiniyetinizi sergiledikten sonra bakınız içindeki saf insanı herkes buraya dökecektir, ben buna inanıyorum. Ne var yani, örneğin ben duygusal bir insanım, çok çabuk yıpranırım ve uyumadan kendime gelemem, bir kırgınlık var olmuşsa hep kendimde suç ararım(gerçi bu dünyada iyi bir durum değil ama) ve karşı tarafta açıkça kötü maksatı alenileşmedikçe hatanın kendimde olmadığına kolay kolay kendimi inandıramam. Tabi kimi insanlar da böylesi duygular pek yok, kimileri ağızlarından çıkanların karşı tarafı ne kadar kırabileceğini düşünmez bile, karşı taraf hiç önemli değildir ki ve ben şunu söyleyim BÖYLELERİ KANAATİMCE EMPATİ KURAMAYAN İNSANLARDIR diye düşünmekteyim. Mesajlarınızdan birinde gayet güzel belirtmişsiniz, bir şey anlatırsın adeta yaşıyor gibi çünkü empati kurma yönün sağlamdır, birine anlatırsın o bile çok etkilenir çünkü kendisi yaşar adeta o olayı.

Bu konuda bir mevzu anlatmak istiyorum, Samsun-bafra arası yolda gidiyoruz, minübüs şoförünün hızı var tabi, kedi asfalta çıktı, sonra bir ileri bir geri baktı ve durdu, sanırım şoför kedi geri gider diye düşündü, ve kedi öylece durakalınca yerinde ve hızını da yavaşlatmasına rağmen arabayı ortaladı ve kedi öyle dursa iyi aksine tekerin tam altına attı kendini, o kemik kırılması sesi var ya mahvetti beni ya, aynı sesi burun ameliyatı esnasında beynimde duymuştum. Acayip bir ezilme sesiydi yani, insanın içi cız diyor, ne yapsan faydasızdı artık.

Aklıma gelmişken ilavem olsun, insanın iç dünyasının görünememesi gibi şu yaşayan sosyal ortamda da gizli antlaşmalar sürüp gitmektedir ki onları göremeyiz, onlar adeta derin devlet gibi ALENİ KÜLTÜRÜN kanserleridir ve bu nedenle gizli kalmaya çalışırlar çünkü ESAS BEDENCE KABUL EDİLMEYECEKLERİNİ BİLİRLER. Birilerinin dilinden güzel sözcükler düşse bile iç dünyasında kendisiyle yapmış olduğu gizli anlaşma gereği SÖZE ÇIKAN İLE İÇTE OLAN FARKLILIK ARZEDİYOR, bu gösteriyor ki ALENİ KÜLTÜR İYİ OLAN OLARAK GÖRÜLMESİNE rağmen aslen içte iyi olmayan olarak görülmektedir ki insanlık aleni kültürün kendilerine hizmet etmediği-asıl ihtiyaçlarının bu olmadığını mı anlatmaya çalışırlar, en mükemmel aleni kültürü bile var etsek insanların gizli kültürleri var olacak gibidir, en azından bugün için. Gizli kültür-aleni kültür ikileminin kalkması dileğimle.

ALINTI: Av.Gülsüm Sezen vbmenu_register("postmenu_70919", true); Kalpten çıkıp, bu sayfaya ulaşan her metni birlikte yüreğimizle paylaşalım diyorum bu nedenle; hisleri canlı herkesten yüerkten akmış duygularla dolu-konu ne olursa olsun- yazılar paylaşmak istiyorum...

Anladığım kadarıyla ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPIP ÖZÜMÜZÜN KABUL ETMEDİĞİ yazıların yazılmaması ricanız gibidir. Olabilir iyi bir istek bence.

SAYGILARIMLA