Mesajı Okuyun
Old 28-11-2006, 17:20   #10
Av. Ali Aksoy

Alıntı:
Yazan TABUOSMAN
Kaza tespit tutanağı tanzimi netice itibariyle kolluğa yasa ile verilmiş bir görevin ifası zımnında idari bir işlemdir. Bu sebeple İYUK. md. 11 gereğince üst makamlara (örneğin jandarmanın bağlı bulunduğu sıralı amirine) yapılan idari işlemin kaldırılması, değiştirilmesi, geri alınması veya düzeltilmesi istemiyle itiraz mümkün olsa gerek. Ancak pratik anlamda bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum.

Bu görüşe katılıyorum. Nihayetinde yapılan işlem "idari" nitelikte bir işlemdir. "Sonuç alınır mı ?" meselesine çok karamsar bakmamak lazım bence. Bu belkide, bu yönde hak aranmamasından kaynaklanıyor olabilir. Mesleki faaliyetimiz sırasında bazen "gerçeğe aykırı" hususlara bu tutanaklarda yer verildiğini görmekteyiz.

Rapora, mahkemedeki bilirkişi raporu sırasında da itiraz etmek yahut inceleme sırasında bu hususları dile getirmek mümkün olmakla beraber, zamanında "hak aramama ve sukut etme" gibi bir eylemin , mahkeme sırasında ortaya konulması doğrudan doğruya "hukuki" olmasa bile psikolojik açıdan (karar vericinin psikolojisi açısından) olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Hakimlere çok geniş takdir yetkisinin verildiği hukuk sistemimizde, davanın psikolojik etki ve seyrinin kararda etken olduğuna inanıyorum.