Mesajı Okuyun
Old 15-11-2007, 21:46   #1
Gemici

Varsayılan Dil ve Mantık

Lise ve üniversite sıralarında Türkçe’yi çok iyi biliyordum, diye düşünüyorum şimdi. Gerçekten böylemiydi bilmiyorum. Bildiğim iki şey var, birincisi yazım kurallarını unutmuş olmam,yazdıklarım bir sürü yazım hatası içeriyor, bildiğim kadarı ile, ikincisi cümle kurarken kelimeleri yerinde kullanmam ve kelimelerin kullanılışında fazla hata yapmamam.

Fazla yazım hatası yapmamdan olsa gerek, isterseniz hatalarımı önemsemememden diyebilirsiniz, yazılanın daha doğrusu anlatılmak istenenin anlamını değiştirmediği sürece, yazım hatalarını bir yere kadar anlayışla karşılıyorum. Bu ifadeyle yazım hatalarını önemli görmüyorum, üzerinde durulmaya değmez demek istemiyorum, dildeki diğer hatalarla karşılaştırdığımızda yazım hatalarını zorla da olsa, sineye çekebilirim demek istiyorum sadece.

Nedir bu diğer dil hataları peki? Hürriyet’in bugünkü Avrupa baskısından bir örnek:

Başlık: ‘Kullanılmş prezervatif saç bandı yapılıyor’
Haber: Çin’in güneyinde kullanılmış preservatiflerin dönüştürülerek saç bantlarında kullanılmasının, cinsel hastalıkların yayılmasını tehdit ettiği belirtildi.
.......Hükumetin bu konuyla ilgili hazırladığı raporda, ‘Bu ucuz ve renkli lastik bantlar ve saç bağlayıcılar iyi satıyor. Yerli halkın sağlığını tehdit ediyorlar’ denildi.

Bana öyle geliyor ki birileri ‘teşvikle’ ‘tehdidi’ karıştırmış. Ne dersiniz haksız mıyım?

Aslına bakarsanız, ben dilin sadece okullarda örenilebileceğine inanmıyorum. Dil her yerde öğrenilir, yeter ki herkes üzerine düşen görevi yeterince yerine getirsin. Ben en iyi dil öğreticilerden birisinin medya olduğu düşüncesindeyim.

Kafam bu habere takılmışken yan sütunda başka bir haber gördüm. Habere göre Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ , Kalite Kongresi’nin açılış konuşmasını yapmış.

En iyisi bir kadının ‘Adamların’ yönetim kurulu başkanı oluşunu yorumlamamak! Ama isteyen haberi Türkçe ve mantık açısından yahut ta kadın hakları açısından değerlendirebilir.

Saygılarımla