Mesajı Okuyun
Old 19-12-2009, 00:40   #3
üye25928

Anayasa, madde15|fıkra2: "Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde dahi, savaş hukukuna uygun fiiller sonucu meydana gelen ölümler dışında, kişinin yaşama hakkına, maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz; suç ve cezalar geçmişe yürütülemez; suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz."

Bu kriterlerin gereken şekilde korunabilmesi için yargısal denetim şarttır. Lakin anayasamız olağanüstü dönemlerde hak ve hürriyetlerin korunması için gerekli önlemi almasına rağmen, olağanüstü hal kanun hükmünde kararnamelerini Anayasa Mahkemesi denetimi dışında tutmuştur. Bu sebeple, yargısal denetim yasakları anayasal koruma kriterlerinin pratik değerlerini zayıflatmaktadır.

---------
Benim burada şahsi kanaatim, burada anayasa mahkemesi teorik olarak inceleme yapamaz ama anayasa mahkemeizin geliştirdiği içtihatları göz önüne alırsak, ilerde bu konuda karşımıza çıkabilme ihtimali olan bir somut olayda bir yargısal aktivizme gidebilir, içtihat geliştirebilir. Çünkü hak ve hürriyetlerin korunması denetimi asıl olarak böyle zamanlarda yapılmalıdır bence böyle zamanlarda daha fazla ihtiyaç vardır.