Mesajı Okuyun
Old 08-01-2007, 21:13   #5
Admin

ONBİRİNCİ BÖLÜM
Rehberlik Hizmetleri
Rehber görevlendirilmesi
Madde 52 — Denetimli serbestlik hizmetleri kapsamında rehber aşağıdaki şekilde görevlendirilir.
a) 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a) ve (c) bentleri ve 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin sekizinci fıkrası gereğince hükümlünün eğitim kurumu veya programına devam etmesi kararında ayrıca rehber görevlendirilmesi, rehber olarak ilgili eğitim kurumu tarafından Mili Eğitim Bakanlığına bağlı il ve ilçe müdürlüklerinin bünyesindeki kurum ve kuruluşlarda görevli rehber öğretmen, eğitim kurumlarında rehber öğretmen bulunmaması halinde en yakın rehberlik ve araştırma merkezinden bir rehber öğretmen görevlendirilir.
b) 5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince verilen kararlarda görevlendirilecek rehber şube müdürlüğü veya büroca belirlenir.
c) 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (b) bendi ve 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin yedinci fıkrası gereğince hükümlünün bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılması kararında ayrıca rehber görevlendirilirse, söz konusu rehber şube müdürlüğü veya büroca belirlenir.
d) Mahkemece 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin dördüncü fıkrası ve 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin yedinci ve sekizinci fıkralarındaki yükümlülüklerden birine hükmedilmeden sadece rehber görevlendirilmesi halinde, söz konusu rehber şube müdürlüğü veya büroca belirlenir.
e) Şube müdürlüğü veya büroda sosyolog, öğretmen, sosyal çalışmacı veya psikolog bulunmaması hâlinde; şube müdürlüğü veya büroca aile veya çocuk mahkemelerinden, ceza infaz kurumlarından, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmî kuruluşlardan, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel eğitim kurumlarından, Sağlık Bakanlığına bağlı resmî kuruluşlardan, üniversitelerden, bu konuda faaliyet gösteren kanunla kurulmuş dernek ve vakıflardan, sosyolog, öğretmen, sosyal çalışmacı, psikolog, özel eğitim uzmanı veya psikolojik danışman ve rehber, çocuk gelişimcisi rehber olarak görevlendirilir.
Rehberin şube müdürlüğü veya büro dışından görevlendirilmesi hâlinde, kendisine şube müdürlüğü veya büroca rehberlik görevinin konusuna göre, sanık veya hükümlüye uygulanacak program, hazırlanacak değerlendirme formu, denetim planı, gözden geçirilmiş denetim planı, denetim raporu hakkında bilgi verilir. Ayrıca sanık veya hükümlünün iletişim bilgileri bildirilir.
Çocuklara rehberlik hizmeti verecek rehberin görevlendirilmesinde çocuk kurumlarında çalışanlara öncelik tanınır. Şube müdürlükleri veya bürolar her zaman bu kurum ve kuruluşlardan ayrıca aday göstermelerini isteyebilir.
Rehberlik hizmetlerinin yerine getirilmesindeki usul ve esaslar
Madde 53 — Şube müdürlüğü veya büroca, rehber ile ilgili bilgiler rehberlik hizmetlerine ilişkin deftere kaydedilerek ilgiliye bildirilir.
Rehberlik görevi, denetim süresinin başladığı tarihten, denetim süresinin sona erdiği tarihe kadar devam eder. Rehberin yasal bir mazereti olması halinde yerine aynı usulle yeni bir rehber görevlendirilir..
Rehber yaptığı görüşmelerde ve elde ettiği bilgiler yönünden gizlilik kurallarına uymakla yükümlüdür.
Rehber, sanık veya hükümlüye rehberlik hizmeti verirken söz konusu sanık veya hükümlü ile daha önce çalışan meslektaşları ile işbirliği yapabilir.
Rehber olarak görevlendirileceklere ilişkin listenin oluşturulması
Madde 54 — Şube müdürlükleri veya bürolar, 52 inci maddede sayılan kurumlardan, rehber olarak görevlendirilebilecek unvanlardaki uzmanların listesini her yıl Ocak ayının sonuna kadar temin eder. Rehberin şube müdürlüğü veya büro dışından görevlendirilmesi esnasında bu liste kullanılır.
Denetim, rehberlik ve psiko-sosyal yardım çalışmaları
Madde 55 — Şube müdürlüğü ve bürolar, mahkeme kararlarının infaz sürecinde denetim, rehberlik ve psiko-sosyal yardım çalışmaları ile topluma yeniden kazandırma faaliyetlerini yürütürler.
Denetim çalışmaları; şube müdürlüğü veya büroca şüpheli, sanık veya hükümlü hakkında 5271 sayılı Kanunun 109 uncu maddesinin üçüncü fıkrası ve 231 inci maddesi; 5395 sayılı Kanunun 20 nci maddesi; 5237 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (e) bentleri, 58 inci maddesinin dokuzuncu fıkrası, 221 inci maddesinin beşinci fıkrası; 5275 sayılı Kanununun 108 inci maddesinin dört ve altıncı fıkraları ile 110 uncu maddesinin ikinci fıkrası gereğince adli kontrol veya denetimli serbestlik kararlarına karar verildiği hallerde yerine getirilir. Ayrıca rehber görevlendirilmeksizin 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin dördüncü fıkrası ve 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin yedi ve sekizinci fıkrasındaki yükümlülüklere karar verilmesi halinde de denetim görevi yerine getirilir. Denetim çalışmaları; mahkeme tarafından şüpheli, sanık veya hükümlü hakkında verilen yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğinin denetleme planı ile takip edilmesidir. Bu planda sadece mahkeme tarafından belirlenen yükümlülüğe yer verilip, psiko-sosyal yardım çalışmalarına yer verilmez. Denetim çalışmaları ağırlıklı olarak şube müdürlüğü veya büro tarafından belirlenen denetim memuru, gerektiğinde denetim görevlisi tarafından yürütülür. Şüpheli, sanık veya hükümlü hakkındaki denetim çalışmaları olanaklar elverdiğince aynı denetim memuru veya görevlisi tarafından, bunun mümkün olmaması hâlinde diğer denetimli serbestlik görevlileri tarafından takip edilir. Denetim memuru bu çalışmalar sırasında edindiği bilgileri, denetim görevlisine aktarır.
Rehberlik çalışmaları; şube müdürlüğü veya büroca sanık veya hükümlüye 5237 sayılı Kanunun 51 ve 191 inci maddeleri ile 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesi gereğince rehber atanmasına karar verilmesi halinde yerine getirilir. Rehberlik çalışmaları, psiko-sosyal yardım çalışmalarının bir parçasıdır.
Psiko-sosyal yardım çalışmaları; şüpheli, sanık, hükümlü, suçtan zarar gören ve ceza infaz kurumundan salıverilip koruma kuruluna başvuranlara yönelik yapılan çalışmalardır. Psiko-sosyal yardım talep edilmesi halinde şube müdürlüğü veya büro tarafından bir psikolog veya bir sosyal çalışmacı görevlendirilir. Talep psiko-sosyal yardım defterine kaydedilerek çalışmalara başlanır. Psiko-sosyal yardım kapsamındaki çağrılara uymama yükümlülüğün ihlali sayılmaz. Denetim görevlisi psiko-sosyal yardım çalışmalarını yalnızca rehberlik hizmetiyle yürütebileceği gibi mesleki bilgi ve becerileri doğrultusunda diğer psiko-sosyal yardım tekniklerini de kullanabilir.
ONİKİNCİ BÖLÜM
Planlar, Raporlar ve Diğer Formlar

Değerlendirme Formu
Madde 56 — Şüpheli veya sanık hakkında sosyal araştırma raporu talep edilmesi ve Yönetmeliğin 31, 34, 35, 50, 51 ve 52 nci maddelerine göre infaz edilecek kararlarda şube müdürlüğü veya büroda görev yapan sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog veya öğretmen tarafından değerlendirme formu doldurulur. Ayrıca denetim süresi içinde kişiye yönelik yürütülen psiko-sosyal yardım çalışmalarının yönünü belirlemede bilgi kaynağı olarak kullanılır.
Değerlendirme formunda yer alan bilgilerle şüpheli, sanık veya hükümlünün yaşamı çok boyutlu olarak değerlendirilir ve hükümlünün yeniden suç işleme riski konusunda değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme yapılacak çalışmalarda göz önünde bulundurulur.
Değerlendirme formu doldurulurken her şüpheli, sanık veya hükümlünün denetim sürecinde öncelikle gerekli olabilecek bilgileri alınır. Hükümlü ile yapılan daha sonraki görüşmelerden elde edilen bilgi ve gözlemlerle formda eksik kalan bölümler tamamlanır. Değerlendirme formu şüpheli, sanık veya hükümlü ile yapılan görüşmeler ya da aile, sosyal çevre gibi kaynaklardan alınan yeni bilgiler doğrultusunda yeniden düzenlenebilir. Değerlendirme formu gizli bir belge olduğundan ve kişisel bilgiler içerdiğinden bu formun muhafaza edilmesinde özel hayatın gizliliğine dikkat edilir. Değerlendirme formu şüpheli, sanık veya hükümlünün dosyasında saklanır.
Değerlendirme formu, şube müdürlüğü veya büroda sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog veya öğretmen bulunmaması hâlinde kamu kurum ve kuruluşlarındaki yukarıda belirtilen uzmanlar ile psikolojik danışman ve rehber, çocuk gelişim uzmanı, özel eğitim uzmanı tarafından doldurulur.
Tanıma formu
Madde 57- Tanıma formu;
a) 5237 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi gereğince ücretsiz olarak kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına karar verilen,
b) 5275 sayılı Kanunun 105 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince ücretsiz olarak kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına karar verilen,
c) 5271 sayılı Kanunun 231 inci maddesinin sekizinci fıkrasının (b) bendi gereğince ücret karşılığında çalıştırılmasına karar verilen,
d) 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin yedinci fıkrası gereğince ücret karşılığında çalıştırılmasına karar verilen
e) 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (b) bendi gereğince ücret karşılığında çalıştırılmasına karar verilen
sanık veya hükümlü hakkında denetim görevlisi veya memuru tarafından doldurulan belgedir.
Tanıma formu sanık veya hükümlünün hakkında verilen yaptırım veya yükümlülüğün infaz edileceği en uygun yerin seçiminde kullanılır.
Bağımlılık Kontrol Listesi
Madde 58 — Bağımlılık kontrol listesi; hakkında 5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesi gereğince tedaviye ve denetimli serbestlik tedbiri veya sadece denetimli serbestlik tedbiri kararı verilmiş olan sanık veya hükümlülerin, ayrıca psiko-sosyal yardım ve rehberlik hizmeti verilen şüpheli, sanık veya hükümlülerden uyuşturucu ve/ veya alkol bağımlısı olanların değerlendirilmesi aşamasında konuyla ilgili temel bilgi toplamayı amaçlayan formdur.
Bağımlılık kontrol listesi; şube müdürlüğü veya büroda görev yapan sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog veya öğretmen tarafından hazırlanır.
Bağımlılık kontrol listesi, uyuşturucu ve/ veya alkol kullanım düzeyinin çok yönlü değerlendirilmesini sağlayan bir liste olup; hükümlünün uyuşturucu ve alkol kullanımına bakış açısını, bu durumu bir sorun olarak görüp görmediğini, suç işleme davranışı üzerindeki etkisini, uyuşturucu ve/ veya alkol kullanımında aile, sosyal çevre ve kişilik özelliklerinin etkisi olup olmadığını belirlemeye yönelik konuları içerir. Aynı zamanda liste; şüpheli, sanık veya hükümlü ile yürütülecek çalışmaya motivasyon artırıcı bir biçimde yaklaşmayı sağlayacak bilgileri içerir.
5237 sayılı Kanunun 191 inci maddesi gereğince tedaviye ve denetimli serbestlik tedbiri veya sadece denetimli serbestlik tedbiri kararı verilmesi halinde bağımlılık kontrol listesinin hazırlanmasından sonra sanık veya hükümlü hakkında denetim planı hazırlanır.
Bağımlılık kontrol listesi kişisel bilgiler içerdiğinden bu listenin muhafaza edilmesinde özel hayatın gizliliğine dikkat edilir. Bağımlılık kontrol listesi şüpheli, sanık veya hükümlünün dosyasında saklanır.
Bağımlılık kontrol listesi; sosyal araştırma raporu, denetim planı ve denetim raporunun hazırlanması öncesinde şube müdürlüğü veya büroda sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog veya öğretmen bulunmaması hâlinde kamu kurum ve kuruluşlarındaki yukarıda belirtilen uzmanlar ile psikolojik danışman ve rehber, çocuk gelişim uzmanı, özel eğitim uzmanı tarafından değerlendirme formu ile birlikte hazırlanır.
Sosyal araştırma raporu
Madde 59 — Sosyal araştırma raporu; şüpheli veya sanığın fiziksel, psikolojik, sosyal ve kültürel koşullarının sistemli bir bakış açısıyla suça yönelme açısından değerlendirildiği ve toplumla bütünleşmesi amacıyla ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet, program ve kaynaklarla ilgili önerileri içeren, soruşturma veya kovuşturma sırasında şube müdürlüğü veya büroda görevli denetim görevlisi tarafından hazırlanan rapordur.
Rapor; soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının kendiliğinden ya da şüpheli veya müdafiinin başvurusu üzerine gerekli görmesi hâlinde; kovuşturma evresinde ise hâkim veya mahkemenin isteği ile hazırlanır.
Rapor; şüpheli veya sanık ve/ veya bunların aileleri ile gerekli görülmesi hâlinde suçtan zarar gören, akran grubu, sosyal çevre ile en az bir kez yüz yüze yapılacak görüşme ve şüpheli veya sanığa ilişkin bütün belgeler incelenerek hazırlanır.
Raporda; şüpheli veya sanığın kimlik bilgileri, varsa önceki suç bilgileri, fiziksel durumu ve sağlık durumu, biyografisi, ailesi, yaşadığı yer, arkadaş çevresi, eğitimi, kişisel özellikleri, sosyal ve ekonomik durumu, bilişsel ve psikolojik durumu, alkol ve madde kullanım durumu, topluma ve mağdura karşı taşıdığı risk ile raporu düzenleyen denetim görevlisine karşı tutum ve davranışı belirtilir. Raporun sonuç bölümünde şüpheli veya sanığın yaşamında risk oluşturan durumlar değerlendirilir ve toplumla bütünleşmesi açısından ihtiyaç duyduğu hizmet, program veya kaynaklar belirtilir. Ayrıca raporun hazırlanması ile ilgili bütün kaynaklar ve bilgi toplama biçimleri ile gerekli olduğu halde yapılamayan işlemler ve görüşmelerin yerine getirilememe gerekçesi de raporda belirtilir.
Rapor; şüpheli veya sanık için hazırlanacak denetim planına temel olabilecek şekilde düzenlenir, değerlendirme ve öneri ile sonuçlandırılır.
Sosyal araştırma raporu hazırlanırken şüpheli veya sanığın ceza infaz kurumunda bulunması hâlinde raporu hazırlayan denetim görevlisi, gerektiğinde bu kuruma giderek şüpheli veya sanık ile görüşebilir. Ceza infaz kurumu denetim görevlisinin şüpheli veya sanık ile görüşebilmesi için gerekli işlemleri yerine getirir.
Bu rapor; şube müdürlüğü veya büroda görev yapan öncelikle sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog, öğretmen tarafından; bu uzmanların bulunmaması hâlinde kamu kurum ve kuruluşlarındaki yukarıda belirtilen uzmanlar ile psikolojik danışman ve rehber, çocuk gelişim uzmanı, özel eğitim uzmanından biri tarafından düzenlenir.
Rapor, şube müdürü tarafından denetim görevlisine havale edildiği tarihten itibaren on beş gün içinde hazırlanır. Ancak zorunluluk hâlinde gerekçesi belirtilmek koşulu ile Cumhuriyet başsavcılığı veya mahkemeden on beş gün ek süre talep edilebilir.
Denetim görevlisi tarafından iki nüsha olarak düzenlenen sosyal araştırma raporu, şube müdürlüğüne veya büroya sunulur. Bir nüshası ilgili makama gönderilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına iletilir, diğer nüshası ilgilinin şube müdürlüğü veya büroda dosyasının bulunması halinde dosyasında, bulunmaması halinde sosyal araştırma raporu kartonunda saklanır.
Denetleme Planı
Madde 60 - Şube müdürlüğü veya büro Kanun ve diğer kanunlarla verilen görevleri, soruşturma ve kovuşturma evresi ile hükümden ve salıverilmeden sonra hazırlanacak bir denetleme planı çerçevesinde yerine getirir. Şube müdürlüğü veya büro tarafından görevlendirilecek denetim görevlisi veya memuru, denetleme planını kararın kendisine havale edildiği tarihten itibaren on gün içinde hazırlar.
Denetleme planı; şüpheli, sanık veya hükümlüye 5271 sayılı Kanunun 109 uncu maddesinin üçüncü fıkrası ve 231 inci maddesinin sekizinci fıkrası; 5395 sayılı Kanunun 20 nci maddesi; 5237 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (d) ve (e) bentleri, 53 üncü maddesinin beş ve altıncı fıkraları, 58 inci maddesinin dokuzuncu fıkrası, 221 inci maddesinin beşinci fıkrası; 5275 sayılı Kanunun 105 inci maddesinin dördüncü fıkrası, 108 inci maddesinin dört ve altıncı fıkraları ile 110 uncu maddesinin ikinci fıkrası gereğince adli kontrol veya denetimli serbestlik kararlarına hükmedildiği durumlarda hazırlanır. Ayrıca rehber görevlendirilmeksizin 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin dördüncü fıkrası ve 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin yedi ve sekizinci fıkrasındaki yükümlülüklere karar verilmesi halinde de denetleme planı hazırlanır.
Gerektiğinde ilgili kurumlarla görüşülerek şüpheli, sanık veya hükümlü ile birlikte her tedbir için ayrı bir denetleme planı hazırlanır ve hazırlanan bu plan olanaklar elverdiğince aynı denetim görevlisi veya memuru tarafından, bunun mümkün olmaması hâlinde diğer denetimli serbestlik görevlileri tarafından takip edilir. Denetim görevlisi veya memuru, planın hayata geçirilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yapar.
Denetleme planı denetimin yöntemini belirleyen bir belge olup planda; şüpheli, sanık veya hükümlünün denetim süresinde uyması gereken kural ve yükümlülükler, birlikte çalışılması düşünülen kişi ve kuruluşlar ile denetimin zaman tanımlamasına ilişkin hususlara yer verilir.
Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planının her sayfasında denetim görevlisi ve planı hazırlayan denetim memuru ile şüpheli, sanık veya hükümlünün imzası; denetim görevlisi tarafından hazırlanan denetleme planının her sayfasında ise planı hazırlayan denetim görevlisi ile şüpheli, sanık veya hükümlünün imzası bulunur. Şüpheli, sanık veya hükümlünün denetleme planını imzalamak istememesi halinde gerekçesi sorulur. Denetim görevlisi veya memuru bu gerekçeyi yerinde bulursa denetleme planını değiştirebilir. Ancak değişiklik yapılması uygun görülmese dahi denetleme planı uygulanmaya başlanır.
Çocuk sanık veya hükümlülerin denetleme planı yasal temsilcileri tarafından imzalanır. Çocuk sanık veya hükümlülerin on sekiz yaşını tamamlamaları halinde denetleme planlarında kendi imzaları yer alır.
Denetleme planının onaylı bir nüshası şüpheli, sanık veya hükümlüye; şüpheli, sanık veya hükümlü çocuk ise yasal temsilcisine verilir.
Hazırlanan denetleme planı gizlidir. Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur.
Denetim planı
Madde 61 — Şube müdürlüğü veya büro Kanun ve diğer kanunlarla verilen görevleri, kovuşturma evresi ile hükümden ve salıverilmeden sonra hazırlanacak bir denetim planı çerçevesinde yerine getirir. Şube müdürlüğü veya büro tarafından görevlendirilecek denetim görevlisi, denetim planını kararın kendisine havale edildiği tarihten itibaren on gün içinde hazırlar. Şube müdürlüğü veya büro dışından bir uzmanın rehber olarak görevlendirilmesi hâlinde, aynı hüküm uygulanır.
Denetim planı; sanık veya hükümlüye 5237 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin beşinci fıkrası, 191 inci maddesinin üçüncü fıkrası, 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin dokuzuncu fıkrası gereğince rehberlik hizmetine hükmedildiği durumlarda hazırlanır.
Gerektiğinde ilgili kurumlarla görüşülerek sanık ya da hükümlü ile birlikte her tedbir için ayrı bir denetim planı hazırlanır ve hazırlanan bu plan olanaklar elverdiğince aynı denetim görevlisi tarafından, bunun mümkün olmaması hâlinde diğer denetim görevlileri tarafından takip edilir. Denetim görevlisi, planın hayata geçirilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yapar.
Denetim planında; sanık veya hükümlünün uyması gereken kural ve yükümlülükler; tedbirin amacı, niteliği, süresi; suçun mahiyeti; hakkında denetim planı hazırlanan kişinin ihtiyaçları; bu ihtiyaçların karşılanmasında birlikte çalışılması düşünülen kişi ve kuruluşlar ile denetimin zaman tanımlamasına ilişkin hususlara yer verilir.
Denetim planının her sayfasında denetim planını hazırlayan denetim görevlisi ile sanık veya hükümlünün imzası bulunur. Sanık veya hükümlünün denetim planını imzalamak istememesi halinde, gerekçesi sorulur. Denetim görevlisi bu gerekçeyi yerinde bulursa denetim planını değiştirebilir. Ancak değişiklik yapılması uygun görülmese dahi denetim planı uygulanmaya başlanır.
Çocuk sanık veya hükümlülerin denetim planı yasal temsilcileri tarafından imzalanır. Çocuk sanık veya hükümlülerin on sekiz yaşını tamamlamaları halinde denetim planlarında kendi imzaları yer alır.
Denetim planının onaylı bir nüshası sanık veya hükümlüye, sanık veya hükümlü çocuk ise yasal temsilcisine verilir.
Hazırlanan denetim planı gizlidir.
Denetim planını uygulayan denetim görevlisi planın uygulanması sırasında; sanık veya hükümlünün ihtiyaçlarını, yükümlülüğü takip eden diğer denetimli serbestlik görevlilerinin veya ilgili kurumların önerilerini ve denetim planının uygulanabilirliğini dikkate alarak planı her zaman gözden geçirebilir. Yapılan bu inceleme ve değerlendirme sonucunda gerek görüldüğünde planda değişiklik yapabilir.
Gözden geçirilmiş denetim planı
Madde 62 — Denetim planının uygulanması sırasında gözden geçirmeye gerek görülürse gözden geçirilmiş denetim planı hazırlanır. Şube müdürlüğü veya büro dışından bir uzmanın rehber olarak görevlendirilmesi hâlinde aynı hüküm uygulanır.
Gözden geçirilmiş denetim planı sonuçları itibariyle denetim planı ile eşdeğer olduğundan, denetim planının hazırlanmasındaki usul ve esaslara göre hazırlanır. Denetleme planı gözden geçirilmez.
Denetim raporu
Madde 63 — Denetim raporu; sanık veya hükümlü hakkında hazırlanan denetim planı veya hazırlanmışsa en son hazırlanan gözden geçirilmiş denetim planı doğrultusunda yapılan üç aylık uygulamanın değerlendirildiği, ayrıca raporun hazırlandığı dönemi takip eden sonraki üç aylık dönemde yapılması düşünülen mesleki çalışmaların açıklandığı belgedir.
Bu rapor; denetimli serbestlik görevlileri tarafından elde edilen verilere dayanılarak denetim planını uygulayan denetim görevlisi tarafından düzenlenir.
Denetim raporunda raporun kapsadığı dönemde; hedeflere ilişkin yapılan çalışmaların etkili olup olmadığı; sanık veya hükümlünün denetim planına uyup uymadığı; uymadıysa nedenleri; sanık veya hükümlü ile yapılan çalışmalar doğrultusunda sanık veya hükümlünün gösterdiği değişim düzeyi; şube müdürlüğü veya büronun çağrılarına ve çalışmalarına uyumlu ve istekli katılıp katılmadığı; iş birliği yapılan kişi, kurum ve kuruluşların sanık veya hükümlüye ilişkin görüş ve değerlendirmeleri; süreci olumsuz etkileyen kişisel veya çevresel faktörlerin bulunup bulunmadığına ilişkin değerlendirmelere yer verilir. Raporda ayrıca bir sonraki rapor döneminde sanık veya hükümlüyle yapılacak çalışmalar ve bu çalışmalarda göz önünde bulundurulması gereken hususlar belirtilir. Sanık veya hükümlü hakkında hazırlanan son denetim raporunda sanık veya hükümlünün topluma yeniden uyum sağlamadaki başarısı ve yeniden suça yönelme riski değerlendirilir.
Denetim raporu, rapor döneminin tamamlanmasını takip eden hafta içinde hazırlanarak mahkemeye iletilmek üzere şube müdürlüğü veya büroya sunulur. Şube müdürlüğü veya büro, denetim raporunu ilgili mahkemeye gönderilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına sunar. Raporun bir haftalık süre içerisinde hazırlanamaması halinde gerekçesi belirtilerek Cumhuriyet savcısından bir haftalık ek süre talep edilebilir. Denetim raporunun her sayfasında denetim planını hazırlayan denetim görevlisinin imzası bulunur.
Denetim raporu iki nüsha olarak düzenlenir. Bir nüshası ilgili mahkemeye gönderilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına iletilir, diğer nüshası sanık veya hükümlünün dosyasında saklanır.
Raporun denetim planını uygulayan denetim görevlisi tarafından hazırlanmasının mümkün olmadığı durumlarda, şube müdürlüğü veya büro raporun düzenlenmesi için şube müdürlüğü veya büroda görev yapan diğer denetim görevlilerinden birini görevlendirir. Bu görevlilerin bulunmaması hâlinde kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlar ile psikolojik danışman ve rehber, çocuk gelişim uzmanı veya özel eğitim uzmanından biri görevlendirilir.
Denetleme planı hazırlanan şüpheli, sanık ve hükümlü hakkında denetim raporu hazırlanmaz.
Salıverilme öncesi düzenlenecek rapor
Madde 64 — Ceza infaz kurumu salıverilmesine bir ay kalan her hükümlü ve 5275 sayılı Kanunun 105 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince kamuya yararlı bir işte çalışmak üzere mahkemeye başvuran hükümlülerin listesini şube müdürlüğü veya büroya gönderir.
Şube müdürlüğü veya büro tarafından görevlendirilecek bir denetimli serbestlik görevlisi hükümlülerin topluma kazandırılmasında ve salıverilmeye hazırlanmasında ceza infaz kurumlarının psiko-sosyal servisleri ile işbirliği yapar; gerektiğinde hükümlü ile görüşerek ayrıntılı bir değerlendirme yapar; gözlem ve çalışmalarının sonuçlarını rapor halinde ceza infaz kurumu idaresine gönderir.
Ceza infaz kurumu denetimli serbestlik görevlisinin hükümlü ile görüşebilmesi için gerekli işlemleri yerine getirir.
Şube müdürlüğü veya büro tarafından hazırlanacak olan salıverilme öncesi düzenlenecek rapor, ceza infaz kurumu tarafından hazırlanacak olan salıverilme öncesi değerlendirme raporuna esas teşkil eder.
Salıverilme öncesi düzenlenecek rapor; ceza infaz kurumlarında kullanılmakta olan gözlem ve sınıflandırma formunda yer alan infaz sürecine ilişkin bilgiler, hükümlünün işlemiş olduğu suça ilişkin düşünceleri, psiko-sosyal servisin değerlendirmesi, eğitim durumu, çalışmaya ilişkin değerlendirme, gündelik yaşamına ilişkin değerlendirme bölümleri ve hükümlünün salıverilme sonrasına ilişkin düşünceleri ve yaşamı hakkındaki planları dikkate alınarak hazırlanır. Raporun genel değerlendirme bölümünde salıverilmeden sonra hükümlü hakkında mahkeme tarafından verilebilecek yükümlülüğe ilişkin düşüncelere yer verilir.
Salıverilme öncesi düzenlenecek raporun hazırlanması aşamasında hükümlüden çalışmak veya eğitimine devam etmek istediği il veya ilçeyi belirten yazılı dilekçesi alınır ve hükümlünün çalışmak istediği il veya ilçede bulunan şube müdürlüğü veya bürodan ücretsiz ve/ veya çalıştırma yükümlülüğüne dair kurumlar listesi ve eğitim kurumları listesi istenir. Raporda; mahkemenin hükümlü hakkında 5275 sayılı Kanunun 107 nci maddesinin yedinci veya sekizinci fıkrasına göre verebileceği kararlara kaynak oluşturmak üzere hükümlünün ceza infaz kurumunda edindiği meslek ve sanat göz önünde bulundurularak çalışmak istediği veya eğitimine devam etmek istediği il veya ilçedeki kurumların adları belirtilir.
Rapor, şube müdürü tarafından denetimli serbestlik görevlisine havale tarihinden itibaren onbeş gün içinde hazırlanır.
Denetim memuru tarafından hazırlanan denetleme planı denetim görevlisinin onayı ile uygulamaya koyulur. İki nüsha olarak düzenlenen salıverilme öncesi düzenlenecek raporun bir nüshası ilgili ceza infaz kurumuna gönderilmek üzere Cumhuriyet başsavcılığına iletilir; diğer nüshası ilgilinin şube müdürlüğü veya büroda dosyasının bulunması halinde dosyasında, bulunmaması halinde salıverilme öncesi düzenlenecek rapor kartonunda saklanır.

ÜÇÜNCÜ KISIM
Koruma Kurulları, İş Arama İzni, Danışma Kurulu, Çeşitli ve Son Hükümler

BİRİNCİ BÖLÜM
Koruma Kurulları

Koruma kurullarının oluşumu
Madde 65 — Koruma kurulları; adalet komisyonunun bulunduğu yerlerde Cumhuriyet başsavcısının veya görevlendireceği Cumhuriyet başsavcı vekili ya da Cumhuriyet savcısının başkanlığında; baro temsilcisi, belediye başkanı veya görevlendireceği yardımcısı, Cumhuriyet başsavcısı tarafından belirlenecek bir ceza infaz kurumu müdürü, denetimli serbestlik ve yardım merkezi şube müdürü, millî eğitim müdürü, sosyal hizmetler müdürü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı temsilcisi, sağlık müdürü veya sağlık grup başkanı, teşkilatı bulunan yerlerde Türkiye İş Kurumu müdürü, Ziraat ve Halk Bankası müdürleri, varsa ticaret ve sanayi odaları, ziraat odaları, borsalar, esnaf ve sanatkârlar birliği yöneticileri ile; varsa kamuya ait fabrikalar ile istekleri hâlinde o yerde şubesi bulunan kamuya yararlı dernek veya vakıflar ve özel bankaların yönetici seviyesindeki temsilcilerinden Cumhuriyet başsavcısı tarafından* uygun görülenlerin katılımı ile oluşur.
Cumhuriyet başsavcısı tarafından seçilen üyelerin görev süreleri iki yıldır. Görev süresi sona eren üye yeniden görevlendirilebilir. Herhangi bir sebeple ayrılan üyelerin yerine yeni üyeler görevlendirilir. Bu üyeler ayrılan üyelerin süresini tamamlar.
Cumhuriyet başsavcısının onayı ile, Kanun ve Yönetmelikte koruma kuruluna üye olabilecek kişi ve kurumların dışında da, kişi ve kurumlar kurul toplantılarına katılımcı olarak davet edilebilir veya katılımcı olarak katılmayı kendileri isteyenlerin de talepleri kabul edilebilir. Ancak bu kişilerin üyelik hakları bulunmadığından oy kullanamazlar.
Koruma kurullarının yazı işleri hizmetleri, şube müdürlüğünce yürütülür.
Koruma kurullarının görevleri
Madde 66 — Kurulların görevleri şunlardır:
Şube müdürlüğü veya büro tarafından iletilen,
a)Suçtan zarar gören kişilerin suç nedeniyle karşılaştıkları, sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların çözümünde yardımcı olmak.
b)Ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin ve denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler meslek veya sanat edinmelerinde, iş bulmalarında, sanat sahibi olanlar ile tarım işletmeciliği yapmak isteyenlere araç ve kredi sağlanmasında, işyeri açmak isteyenlere yardım edilmesinde ve karşılaştıkları diğer güçlüklerin çözümünde yardımcı olmak.
c) Ceza infaz kurumundan salıverilen çocuk ve genç hükümlülerin öğrenimlerine devam etmelerini sağlamaya yönelik her türlü tedbiri almak; salıverilen diğer (yetişkin) hükümlülere ve denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler veya denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan çocuk ve gençlere de bu konuda yardımcı olmak.
d) Suçtan zarar gören veya ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler ile denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan çocuk ve genç hükümlülerin öğrenimlerine devam etmelerini sağlamaya yönelik şube müdürlüğü tarafından hazırlanan projeleri görüşmek ve karara bağlamak.
e) Denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler veya denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanların karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların çözümünde yardımcı olmak.
f) Kanunla verilen diğer görevleri yapmak.
Koruma kurullarına başvuru
Madde 67 — Kurullara; aşağıda sayılan kişiler, bunların kanunî temsilcileri veya avukatları başvurabilir.
a) Suçtan zarar görenler.
b) Ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler.
c) Denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanlar
d) Denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler
İlgililer başvurularını şube müdürlüğü veya büroya yapar. Dilekçeye başvuru konusu ile ilgili belgeler eklenir. Başvurular koruma kurulları defterine kaydedilir.
Koruma kurullarına yapılan başvuruların kabulü sırasında yapılacak işlemler
Madde 68 – Kurullara yapılan başvuruların kabulü sırasında aşağıdaki hususlara dikkat edilir.
a) Koruma kurullarına başvurular, bir dilekçe ile ilgililer tarafından yerleşim yerindeki kurula iletilmek üzere denetimli serbestlik ve yardım merkezi şube müdürlüğü veya büroya yapılır.
b) Başvuru koruma kurulları defterine kaydedilir.
c) Başvuru mutlaka yazılı olmalıdır. Kişinin sözlü başvurması halinde bu başvuru yazılı hale getirilerek kendisine imzalattırılır.
d) Koruma kurullarının yetki alanı, bulunduğu yerdeki adalet komisyonunun yetki alanı ile sınırlıdır. Bu bakımdan dilekçeler işleme alınmadan önce yetki yönünden incelenir. Yetki kapsamında olmayan başvurular ilgili deftere (m.d veya k.k.d) kaydedildikten sonra yetkili olan koruma kurulunun bulunduğu şube müdürlüğü veya büroya gönderilir ve bu durum kişiye bildirilir.
e) Koruma kurullarının görevi 5402 sayılı Kanunun 17 nci maddesinde belirtilmiştir. Bu nedenle koruma kurullarının görev alanına girmeyen başvurular ilgili deftere (m.d veya k.k.d) kaydedildikten sonra ilgili kuruma gönderilir ve bu durum kişiye bildirilir.
f) Başvuran kişilerin; suçtan zarar gören, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan kişiler veya bu kişilerin yasal temsilcisi olup olmadıkları kontrol edilir.
g) Başvuruda;
1. Başvuruyu yapan kişinin kimlik bilgilerini gösterir belge (vukuatlı nüfus kaydı),
2. Yerleşim yeri belgesi,
3. Suçtan zarar gören kişiler bakımından kesinleşmiş mahkeme kararı veya soruşturma veya kovuşturma evresinde ilgili merciin kararı,
4. Ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler için “Salıverilen Hükümlüye Ait Durum Bildirme Formu”,
5. Varsa eğitim durumunu gösterir belge,
6. Varsa mesleki durumunu gösterir belge,
7. 2 adet fotoğraf,
8. Ekonomik durumunu gösterir belge (Sos. Yrd. Vakf.),
9. Varsa Türkiye İş Kurumu kayıt belgesi,
10. Denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler veya denetimli serbestlik tedbiri altında olanların durumlarını belirten mahkeme kararı
Eksik belge ile yapılan müracaatlar kayıt altına alınır ve kişinin bu eksikleri tamamlaması için on gün süre verilir. Haklı, geçerli ve gerektiğinde belgelendirilebilen mazereti olmaksızın eksikliklerini tamamlamaması durumunda dilekçelerinin değerlendirilmeyeceği kişiye bildirilir.
h) Talep sahibi kişiyle mutlaka yüz yüze görüşülerek kişinin ihtiyaç duyduğu asıl yardımın ne olduğu belirlenir. Görüşmelere şube müdürlüğü veya büroda görevli bir uzman da katılarak kişinin ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı “koruma kurulu başvuru değerlendirme formu” doldurulur ve bu durum kayıt altına alınır.
ı) Görev veya yetki alanına girmeyen başvurular ile süresinde tamamlanmayan eksik başvurular şube müdürü tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır.
Dosyaların hazırlanması ve taleplerin değerlendirilmesi
Madde 69 – Kurullara yapılan başvurular değerlendirilirken aşağıdaki hususlara dikkat edilir.
Koruma kurullarının amacı, suçtan zarar görenlerin, salıverilme sonrası hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenlerin ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanlarının topluma uyumunu kolaylaştırmak için yardım yapılmasıdır. Bu bakımdan, yardım yapılırken geçici ayni veya nakdi yardım yerine iş sağlama veya kendi işlerini kurmaları yönünde meslek edinmelerinin sağlanmasına önem verilmelidir. Usûl yönünden incelenen ve eksik belgesi bulunmayan başvuruların en kısa sürede şube müdürlüğünce esastan incelenmesine başlanmalı ve en yakın kurul toplantı gününe kadar hazır hale getirilmelidir. Bu kapsamda;
a) Koruma kuruluna başvuran her kişi için bir dosya açılır. Dosyanın içerisinde, talep konusunu ve yapılan çalışmaları anlatan koruma kurulu başvuru değerlendirme formu ve 65 inci maddenin (g) bendinde istenilen başvuru belgeleri ile şube müdürlüğünün önerileri yer alır. Dosya üzerine talep sahibinin adı soyadı, talep konusu ve koruma kurulu defterindeki kayıt numarası yazılır.
b) Koruma kurulu kişinin talebini değerlendirirken; eğer doldurulmuşsa, koruma kurulları başvuru değerlendirme formunun ziyaretle ilgili bölümünü göz önünde bulundurur ve kişinin talebine bağlı kalmaksızın en uygun yardımı sağlayabilir.
c) Talep edilen yardımla ilgili sahip olunan proje, sertifika veya çalışmalar mutlaka istenir ve bunlar kişi ile birlikte değerlendirilir. Kişinin yapması gereken çalışmalar veya katkı sağlayacağı hususlar gözden geçirilir ve kişilerin çalışmalara aktif olarak katılımı sağlanır.
d) Şube müdürlüğü veya büro, talep edilen veya yapılmasına karar verilen yardımlarla ilgili olarak gerekirse diğer kamu veya özel kurum ya da kuruluşlarla neler yapılması gerektiği konusunda görüşmeler yapabilir.
e) Kişilerin talepleriyle ilgili çalışmaların, bir ay içerisinde tamamlanarak koruma kurulunda görüşülmesi sağlanır. Koruma kurulunda, dosyanın daha ayrıntılı hazırlanmasına veya başka çalışmaların yapılmasına karar verilmesi halinde, eksiklikler veya yapılacak çalışmalar bir ay içerisinde tamamlanır.
Salıverilen çocuk ve genç hükümlülere yönelik çalışmalar
Madde 70- 5402 sayılı Kanunun Daire Başkanlığının Görevleri başlıklı 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde “Görev alanına giren konularda çocuk ve gençlere özel dikkat gösterilmesini, özellikle uyuşturucu, uyarıcı veya bu etkiyi doğuran her türlü madde kullanma ve aile içi şiddet söz konusu olduğunda, koruyucu ve tedavi edici yöntemlerin özenle uygulanmasını sağlamak” hükmü yer almaktadır. Bu nedenle salıverilme sonrası çocuk ve genç hükümlülerin hakederek salıverilme tarihlerine kadar takibi ve topluma kazandırılması ve yeniden suç işlememeleri yönünde çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Çocuk ve genç hükümlülere yönelik salıverilme sonrası yapılacak çalışmaların usul ve esasları
Madde 71- Çocuk ve genç hükümlülere yönelik salıverilme sonrası yapılacak çalışmalarda aşağıdaki hususlara dikkat edilir.
a) Çocuk ve genç hükümlüler şube müdürlüğünce hakederek salıverilme tarihine kadar takip edilir. Ancak hakederek salıverilme tarihinden önce 21 yaşını dolduranlar ile ilgili izleme çalışmalarına son verilerek dosyası kapatılır.
b) Ceza infaz kurumundan salıverilen veya denetimli serbestlik tedbirini infaz eden çocuk veya gencin durumu incelenir ve;
1) 18 yaşından küçükse örgün eğitimine devam edebileceği,
2) 18 yaşından büyükse ve eğitimine devam ediyorsa öncelikle eğitimine devam etmesini, bir mesleği yoksa Mesleki Eğitim Merkezi’ne kaydolabileceği veya Türkiye İş Kurumuna başvurarak bir iş bulabileceği,
konusunda kendisi, ailesi veya yasal temsilcisi yazı ile bilgilendirilir.
Bilgilendirme yazısında, rehberlik hizmetlerinden yararlanması için çocuk veya gencin şubeye gelebileceği belirtilir, gerekirse ailesi ile görüşmeler yapılır, gelmeyen veya ailesi tarafından gönderilmeyen çocuklar ile ailesi ikna edilmeye çalışılır. Şubeye gelen çocuk veya genç için bir uzman görevlendirilir ve yapılan görüşmelerden çıkan sonuçlara göre çocuk veya genç, ihtiyacı olan hizmetlere yönlendirilir. Şube müdürlüğüne müracaat eden çocuk veya gence, şubenin iletişim bilgileri verilir.
c) Belirli aralıklarla çocuk ve genç ile iletişim kurulur ve durumu hakkında bilgi edinilerek bir raporla dosyasına işlenir. Uzaklık ve güvenlik gibi nedenlerle çocuk ve gençle bağlantı kurulmasında güçlük yaşanması halinde çocuk veya gencin durumu telefonla takip edilebilir. Ayrıca herhangi bir konuda problemle karşılaşan ve bu konuda yardım talep eden çocuk veya gence gerekli yardım ve rehberlik sağlanmaya çalışılır. Bu çalışmalar kapsamında gerekli olması halinde sivil toplum kuruluşlarıyla da bağlantı kurulabilir.
d) Eğitime devam eden çocuklar için okullardaki rehber öğretmenlerden, rehber öğretmenin bulunmaması halinde sınıf öğretmeninden; çalışan çocuklar veya gençler için ise işyeri sahiplerinden durumlarıyla ilgili bilgi sağlanmasında işbirliğine gidilir. Bu iş birliği sırasında özel hayatın gizliliğine ve çocuğun yüksek yararına dikkat edilmelidir.
e) Çocuk veya gencin tavır ve davranışlarının, yaşadığı çevrenin onun tekrar suç işlemesine neden olacağı düşünülüyorsa, çocuk veya genç hükümlünün ailesi ve kolluk görevlileri ve ilgili kurumlar bilgilendirilerek koordineli çalışmalar yapılmalıdır.
f) İzleme çalışmaları sırasında çocuğun koruma ve desteğe ihtiyacının olduğu tespit edilmesi halinde, çocuk hakkında gerekli önlemlerin alınması için 5395 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi gereğince, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna çocuğun durumu bir yazı ile derhal bildirilip takibi yapılır.
Koruma kurulu gündeminin hazırlanmasında izlenecek usul ve esaslar
Madde 72 - Koruma kurullarının verimli ve etkin çalışması gündemin ne kadar iyi hazırlandığına bağlıdır. Bu nedenle gündeminin hazırlanmasında aşağıdaki hususlara dikkat edilir.
a) Şube müdürlüğünce kurulda görüşülecek dosyalar hazırlanır. Görüşülecek dosyaların sayısının fazla olması durumunda, ihtiyaçların aciliyetinin yanı sıra çocuk ve genç müracaatlarına öncelik verilerek görüşülecek dosya sayısı belirlenir.
b) Koruma kurullarının gündemi Cumhuriyet başsavcısının görüşü de alındıktan sonra şube müdürlüğü tarafından hazırlanır.
c) Gündem hazırlanarak toplantı öncesi kurul üyelerine gönderilir. Gündemin içerisinde toplantının nerede ve ne zaman yapılacağına dair bilgilere de yer verilir.
d) Koruma kurulu çalışmalarına başlamadan önce şube müdürü veya görevlendirilecek başka bir denetimli serbestlik görevlisi tarafından gündem takdim edilir, yapılan çalışmalar anlatılarak görüşülecek dosyalar liste halinde kurul üyelerine sunulur.
Koruma kurullarının çalışma usul ve esasları
Madde 73 — Koruma kurulları, aşağıdaki usul ve esaslar çevresinde çalışmalarını yürütür.
Koruma kurulu, her ayın ikinci haftası toplanır.
Kurul; üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır, toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Toplantı yeter sayısına ulaşılamazsa, bu husus bir tutanakla saptanarak toplantı beş gün sonra çoğunluk aranmaksızın yapılır.
Kurul, Cumhuriyet başsavcısının talebi hâlinde her zaman toplanır.**
Kurulda alınan kararlar bir tutanakla tespit edilerek katılanlarca imzalanır ve ilgilisine bildirilir. Kararların yerine getirilmesini şube müdürlüğü veya büro takip ederek sonucu hakkında kurula bilgi verir.
İşe veya bir eğitim kurumuna yerleştirilen kişiler hakkında bulundukları kurumdaki durumlarına ilişkin “koruma kurulları takip formu”, şube müdürlüğü veya büro tarafından belirli aralıklarla doldurulur. (uygulamayı kolaylaştıran bir çalışma olduğu için bütün şubelere mail ile bilgi verilebilir.)
Koruma kurulları; faaliyetleri ve çalışma sonuçları hakkında bir rapor hazırlayarak her yılın Temmuz ve Aralık ayı sonunda Daire Başkanlığına gönderir.
Koruma kurullarınca yapılacak proje çalışmalarında izlenecek usûl ve esaslar
Madde 74 – 5402 sayılı Kanunun Daire Başkanlığının Görevleri başlıklı 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde, “Denetimli serbestlik, yardım ve koruma hizmetlerini geliştirmek, hükümlülerin yeniden suç işlemesinin önlenmesi ve topluma kazandırılmasını sağlayıcı etkenleri güçlendirmek amacına yönelik çalışmalar yapmak” hükmü yer almaktadır. Bu nedenle ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenlerin ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanların, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenle yeniden suç işlemesinin önlenmesi, topluma kazandırılması ve iş kurmalarına yönelik koruma kurullarınca, proje hazırlanması gerekmektedir. Bu kapsamda; ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere ulaşmak için ceza infaz kurumları ve Türkiye İş Kurumu; suçtan zarar görenlere ulaşmak için mahkemeler ile işbirliği yapılır.
Salıverilen hükümlülere, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenlere ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanlara yönelik hazırlanan projeler, 26/09/2003 tarihli ve 25241 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Komisyonun Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, ilgili komisyonca değerlendirilmektedir. Bu nedenle; projeler hazırlanırken bu Yönetmelik kapsamında aşağıdaki hususlara dikkat edilir.
a) Komisyon, her yıl Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olağan olarak toplanır. Komisyonun nerede, hangi gün ve saatte toplanacağı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Komisyon üyelerine toplantıdan 15 gün önce duyurulduğundan ve gündem ile gündeme ilişkin doküman ve proje özetleri de üyelere gönderildiğinden, hazırlanan projeler toplantının yapılacağı tarihten bir ay önce Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanlığına gönderilir.
b) Ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenlere ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki kişilere yönelik hazırlanan projeler koruma kurulu toplantısında gündeme alınarak görüşülür ve kurul onayı da projeye eklenir.
c) Projeler, eski hükümlülere, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere denetimli serbestlik tedbirini infaz edenlere ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki kişilere geçerli mesleklerde en kısa sürede iş imkânı sağlayacak özellikte olmalıdır. Hobi amaçlı veya boş zamanlarını değerlendirmeye yönelik projeler olmamalıdır. Mesleki eğitim ve iyileştirme projelerinde, katılımcılara sertifika verilmesi sağlanır.
d) Projeler hazırlanırken o bölgede faaliyet gösteren kamu ve özel kesimin hangi özellikte eleman istediği araştırılır, bu doğrultuda eski hükümlülere, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenlere ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki kişilere o alanda mesleki eğitim verilir ve istihdam konusunda ilgili kurumlarla çalışmalar yapılır.
e) Hazırlanacak projelerde, proje maliyeti ile eğitim verilecek eski hükümlülere, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki kişi sayısının orantılı olmasına dikkat edilerek, fayda-maliyet hesabı mutlaka yapılır. Ayrıca bu maliyetler kalem kalem detaylandırılır.
f) Projelere katılan eski hükümlülere, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülere, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki kişilere Türkiye İş Kurumu tarafından belirlenen kursiyer cep harçlıkları miktarına göre ödeme yapılır.
g) Projelerin süresi ilgili kurumun standart mesleki eğitim süreleri dikkate alınarak belirlenir.
h) Projeler hazırlanırken koruma kurullarında projeye katkı sağlayacak kurum ve kuruluşlar ile diğer imkânlar araştırılmalı ve yerel imkânlara da başvurulmalıdır. Yerel imkânların karşılayamadığı kısım Türkiye İş Kurumundan talep edilir.
ı) Projeler 26/09/2003 tarihli Yönetmeliğin ekinde bulunan proje formatına uygun olarak hazırlanır.
26/09/2003 tarihli ve 25241 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Komisyonun Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamı dışında da (Türkiye İş Kurumu dışındaki kurumlara yönelik de) koruma kurulunda üye olarak bulunan kurum, kuruluş ve kişilerin katkıları ile de ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlüler, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler, suçtan zarar görenler, ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan kişilere yönelik iş ve meslek edindirme projeleri hazırlanır.
Koruma kurulları başvuru değerlendirme formu
Madde 75 — Koruma kurullarına başvuran eski hükümlü, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler, suçtan zarar gören, ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanlar hakkında koruma kurulları başvuru değerlendirme formu doldurulur.
Koruma kurulları başvuru değerlendirme formu, koruma kurulları aracılığı ile eski hükümlüleri ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanları yeniden topluma kazandırmak, suçtan zarar gören kişilerin, suç nedeniyle karşılaştıkları sosyo-ekonomik sorunların çözümüne yardımcı olmak ve gerekli toplumsal kaynakları devreye sokarak ilgilinin toplumla bütünleşmesine olanak tanımak amacıyla yürütülecek çalışmalara temel oluşturan bilgileri içerir.
Kişinin koruma kurullarına başvuru talebini değerlendirmek amacıyla kişisel bilgilerinin, sağlık, aile, iş, sosyo-ekonomik durumunun, sosyal çevresi ve ilişkilerinin, kişi hakkında görüşmelerden elde edilen izlenim ve talebine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı form, denetimli serbestlik görevlisi tarafından doldurulur.
Koruma kurulları başvuru değerlendirme formu, şube müdürlüğü veya büroya başvurunun yapılması esnasında, formun ziyaret bölümü ise gerek görüldüğü takdirde evraklarının tamamlamasından sonra doldurulur.
Koruma kurulları başvuru değerlendirme formu bireysel görüşmeler ve ev ziyareti yapılması suretiyle doldurulur. Koruma kurulları başvuru değerlendirme formu kişinin dosyasında saklanır. Bu formların saklanmasında özel hayatın gizliliğine dikkat edilir.
Koruma kurulları takip formu
Madde 76 — Koruma kurulları tarafından işe ve eğitim kurumuna yerleştirilen kişilerin bulundukları kurumdaki durumlarına ilişkin “koruma kurulları takip formu”, denetim görevlisi tarafından belirli aralıklarla doldurulur.
Koruma kurulları takip formuyla, işe yerleştirilenler ve eğitim kurumuna devam edenler kurumlarında ziyaret edilerek, uyum süreci ve beraberinde olası riskler ve davranışları kontrol edilir.
Aynı zamanda kurum amirlerinin de görüşleri formda belirtilir.
Koruma kurulları takip formu kişinin dosyasında saklanır. Bu formların saklanmasında özel hayatın gizliliğine dikkat edilir.
Proje formatı
Madde 77- Salıverilen hükümlülere yönelik hazırlanan projeler, denetimli serbestlik tedbirini infaz edenler ve denetimli serbestlik tedbiri altında bulunanları 26/09/2003 tarihli ve 25241 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Komisyonun Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, ilgili komisyonca değerlendirilmektedir.
Projeler Türkiye İş Kurumu tarafından belirlenen bu proje formatına göre hazırlanır.
Proje formatı koruma kurullarında görevli olan denetimli serbestlik görevlisi tarafından hazırlanır.
Proje formatına uygun olarak hazırlanan projelerin bir nüshası koruma kurulları proje kartonunda saklanır.
26/09/2003 tarihli Yönetmelik kapsamı dışında hazırlanacak projelerde ise projenin sunulacağı ilgili kurum veya kuruluşun bu konudaki mevzuatı dikkate alınır.