Mesajı Okuyun
Old 15-02-2010, 18:51   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Sayın SÖZEN
Sorunuzun cevabı , 1163 sayılı Koop. K.nun 98.maddesinin yollaması ile TTK 336. maddesindedir. Bu maddenin 5. ve son fıkrasına gözatmanız faydalı olur (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.

Hukuki sorumluluk bakımından Sayın Kardanadam'ın belirttiği gibi TKoop.Kanunu.98. madde, TTK.336-340, 309. maddelere atıf yapmış ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyelerinin sorumluluğu konusunda Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyelerinin sorumluluğuna dair hükümlerin uygulanacağını hükme bağlamıştır. Bu itibarla Kooperatif Yönetim Kurulunda üyeler arasında görev dağılımı (TTK:336/5 ve son bent hükmü) yönünde karar olmadıkça tüm yönetim kurulu üyeleri kanuna ve hukuka aykırı işlem ve eylemlerden -TTK.338'de zikredilen sorumluluktan kurtulma durumu ortaya koyamadıkça-müteselsilen sorumlu olurlar.

Buradan hareketle, hukuki sorumluluğu olmayan Yönetim Kurulu üyesinin cezai sorumluluğunun da olmaması gerekeceği söylenebilir.

Sizin olayınızda da tahmin ediyorum Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı olan müvekkiliniz, Yönetim Kurulu içinde görev taksimini ispatlayamadığı için, diğer Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte -hukuki temelde- sorumlu tutulmuş olabilir!

Yukardaki açıklamalarım hukuk davası için geçerlidir.

Ceza Hukuku bakımından ise, eyleme uyan suça göre sanıyorum hareket edilir. Cezaların şahsiliği ilkesi muhakkak ki dikkate alınmalıdır.

Alıntı:
Yazan Koop.Kanunu
5. ÜYELERİN TİTİZLİK DERECESİ VE SORUMLULUKLARI:
MADDE 62. Yönetim Kurulu, kooperatif işlerinin yönetim için gereken titizliği gösterir ve kooperatifin başarısı ve gelişmesi yolunda bütün gayretini sarf eder.

Yönetim Kurulu, kendi tutanakları ile Genel Kurul tutanaklarının, gerekli defterlerin ve ortak listelerinin muntazam hazırlanıp, tutulup, saklanmasından ve işletme hesabiyle, yıllık bilançonun kanuni hükümlere uygun olarak hazırlanıp tetkik olunmak üzere denetleme kuruluna verilmesinden sorumludur.

Yönetim Kurulu üyeleri ve kooperatif memurları, kendi kusurlarından ileri gelen zararlardan sorumludurlar. Bunların suç teşkil eden fiil ve hareketlerinden ve özellikle kooperatifin para ve malları bilanço, tutanak, rapor ve başka evrak, defter ve belgeleri üzerinde işledikleri suçlardan dolayı kamu görevlisi gibi cezalandırılır.