Mesajı Okuyun
Old 03-12-2013, 11:07   #34
akrd61

Değerli meslektaşım anlatımınızdan

Nüfus kayıtlarında esasında var olmayan ancak nüfus kayıtlarında var olan TC noları farklı ancak anne-baba adları aynı ikinci bir kız çocuğu daha gözükmekte.Burada iki kayıttan tan işlem görmeyen kayıtın iptali için nüfus kaydının iptali davası açmanız gerekir diye düşünüyorum.İspat bakımından Emine ye ait kayıtlardan hangisinin işlem gördüğünü yani Emine hayattayken hangi nüfus kaydı ile işlemler yaptığını evlilik kayıtlarından,resmi dairelerde yapmış olduğu işlemlerden,tanık beyanlarıyla vs. ispatlamanız durumunda işlem görmeyen kaydın iptal edileceğini düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan CananOz
ben babamın vekili olarak nüfusun terkini davası açabilir miyim hukuki menfaatim olduğunu düşünürsek bu durumda davalı nüfus idaresi ve yaşayan kardeşlerden 7. cocuk olan amca mı olacak ve bu dava ne kadar sürede sonuçlanır tahminen şimdiden teşekkürler.

Babanız hayatta ise babanız veya alacağınız vekaletname ile vekili olarak siz eğer hayatta değil ise mirasçısı olarak ve nüfus kaydının değişmesinden etkilenecek olan olarak yine siz davacı olabilirsiniz.

Davalı olarak Nüfus Müdürlüğü ve Nüfus kaydının değişmesinden etkilenecek olan yaşayan ve yaşamayanların mirasçılarını göstermeniz gerekiyor.
Süre konusunda ise