Mesajı Okuyun
Old 03-04-2012, 21:53   #10
Avst

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Benzer konuda 1 Nisan şakası yapmayanlar da var http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=72280

Sayın yeditepelişehir,

Belki de şakadır. Bilemeyiz ki. Şaka değilse de tartışmak gerekir. "Üzerinde tartışılmayacak hiçbir konu yoktur; İnsanın beyninde bir soru işareti oluşturan her konu üzerinde, hiçbir tabu tanımadan tartışmak gerekir." Sayın Gemici'nin ifade ettiği gibi.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Avst,

İlk mesajınız nedeniyle yalnız olmadığını düşünüp sevinen de var. Demek ki, meramınızı ortaya koyamadınız.

Sayın Av.Ömer Güntay,
Aslında bu durum, düşüncemi ve isteğimi ortaya koyduğumu kanıtlar bir durum Ömer bey. İlk mesajıma verilen cevaplar arasında, yalnız olmadığımı düşünüp sevinen olduğu gibi, üzülerek, şaşırarak cevap verenlerin de olduğunu unutmayalım. (Böyle absürd bir düşüncenin, meslek üyesi birinden gelmesi pekala üzücü ve şaşırtıcı tabii ki)

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sizin görüşlerinizin ve mesleğe/hukuka bakışınızın son mesajınızdaki gibi olduğunu anlamış bulunuyoruz. Ancak, iltibasa yol açmamak için, son mesajı yazarken gösterdiğiniz özeni, ilk ve ironik olduğunu söylediğiniz mesajı yazarken de göstermeli; yazınızı gereken ironik ve söz sanatı ibareleriyle süslemeliydiniz kanısındayım. Forum başlığı seçimi dahi amaca uygun değil; kesin kanı ve yargı cümlesi içeriyor: "Yargıda Avukata Gerek Yok-tur!" Halbuki, "Ne Gerek Var Avukata?!? veya "Avukatlık Tarihe Gömülmelidir!?!" gibi bir başlık seçilebilirdi...

1 Nisan şakaları; gerçekleşmesi, o zaman zarfında mümkün olmayan bir durumun veya olayın, şaka yapılmak istenen kişinin, "kandırılması" demeyeceğim tabii ki; "ikna edilmesi" üzerine kuruludur. Bu bağlamda, İlk mesajımda kullandığım üslup tamda kafamdaki amaca hizmet ediyor ve mesaja gelen tepkiler de bunu ispatlıyor. Meslekten olmayan bir kişinin, teknik konuşması kadar, meslek içinden birinin mesleki konuda "sıradan" konuşmasının ters etki yaratabileceği fikriyle yola çıkmıştım aslında.

Başlık konusunda size katılıyorum. Daha etkileyici başlık olabilirdi. Konuyu açmak akşam saatlerine doğru aklıma geldiği için başlık üzerine fazla kafa yoramadım. Malum, 1 Nisan'ın geri dönüşü yok. O gün şakayı yaptınız yaptınız, ertelerseniz bir sene beklemek zorunda kalırsınız. Ertesi gün böyle bir şaka yaparsanız açıklaması çok daha zor olur ki; ben bu durumu açıklamak için bile ne kadar ter döküyorum.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Nitekim, sitede kimi değerli meslektaşlarca açılmış ve görüşlerin bu şekilde ironik ve kara mizah ögeleriyle süslenerek ifade edildiği forumlar da var. Onları da zevkle takip ettik, ediyoruz. Ancak sizinkinin başarılı bir örnek olduğunu söyleyemeyeceğim.

Açıkça yaptığınız eleştiriye teşekkür eder , diğer yazılarımda daha anlaşılır ifadelerle, karşınıza çıkmaya çalışacağımı belirtirim.

Saygılarımla.