Mesajı Okuyun
Old 03-04-2012, 16:01   #7
Avst

Değerli Meslekdaşlarım,

Aslında Avukatlar Gününe kadar beklemeyi düşünüyordum. Lakin, konunun hedeflediği amacı yakalaması ve verilen güzel "olumsuz tepkiler" nedeniyle artık yazma ihtiyacı hissettim. Biraz da sabredemedim açıkçası.

Türk Hukuk Sitesi üye çoğunluğunun Avukatlardan oluştuğunu düşünerek, 5 Nisan'a yaklaştığımız bugünlerde konuya katılımın daha fazla olmasını beklerdim.

Olumsuz yapılan bütün görüşlere katıldığımı belirtmek isterim. Hatta bir adım daha ileri giderek, Hukuk Fakültelerinde 2 senelik temel hukuk eğitiminden sonra uzmanlık alanı seçilmesi, bu uzmanlık alanında 2 sene eğitim alınması ve bu teorik bilgilerin ardından 1 sene de uygulama eğitimi alınması gerektiği düşüncesindeyim. Fakültenin son senesinde, kişiler, hem meslek seçme konusunda fikir sahibi olacak hem de -ki bence çok önemli- kitapta yazan bilgilerin nasıl uygulandığını, sistemin nasıl işlediğini meslek öncesi görebileceklerdir.

Meslek seçimi çok sonraki aşama olacaktır dolayısıyla. Avukat, Hakim, Savcı olabilmekle ilgili ayrıntılı görüşlerimi forumda bazı başlıklarda paylaştım. Onun dışında bir de başlık açmıştım.
İşte o yazının link'i : http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=69958

Yorum yapan, görüşlerini belirten tüm meslekdaşlarıma teşekkür eder, yeterince açıklayıcı olumsuz görüşlerin üzerine diyecek sözüm olmadığını ve bu görüşlerin tamamen yanında olduğumu tekrar ifade ederim. Unutmayalım ki Hukuk herkesin ihtiyacıdır. Adaletin gerçekleştirilmesi kuşkusuz yargının görevidir. Adaletin, gerçek anlamda yerini bulmasına yardımcı olacak kişi ise Avukattır. Nasıl insanlar olmadan hukuk olmuyorsa, Avukat olmadan da "Hukuk" kavramdan öteye gidemeyecektir.

Sonuç ve İstem:

Konuyu ciddiye alarak okuyanlara, tekrar okumalarını, ama özellikle yazının son paragrafını dikkatlice tekrar okumalarını öneriyorum. Okuyup hala ciddiye alanlar, Pazar gününü yani 1 Nisaaaan 2012 tarihini düşünerek bir daha okusunlar. Pazar günü, aklıma böyle bir şaka geldi ve 5 Nisan öncesi mesleğimizin kıymetini anlama ve anlatma konusunda isabetli olur diye düşündüm. Bu güzel, onurlu ve kutsal mesleğe emek veren meslekdaşlarımın Avukatlar Gününü kutlar, Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla.