Mesajı Okuyun
Old 20-11-2006, 01:29   #2
Tiocfaidh

Batı dünyasının ödüllerinin adaylarını değil, sadece ödül isimlerini duymak bile beni güldürmeye yetiyor.

Yılın Avrupalısı nasıl olunur? Daha doğrusu Avrupalı nasıl olunur? Avrupalılık etnik bir kimlik midir? Siyasi bir kimlik midir? Coğrafi bir kimlik midir? Yoksa dünyanın ücra köşelerinde doğup büyüyen kimseler de Avrupalı, hatta yılın Avrupalısı olabilirler mi?

Filistin'li Mahmut Abbas, Gana'lı Kofi Annan, Türk Orhan Pamuk ve ABD'li Bill Gates. Kökeninde Avrupalı'lık olmayan insanlara 'Avrupalı', hele hele 'Yılın Avrupalısı' etiketi yapıştırmak ve ardından ödülü kazanan kişilerin "Yaşasın, Avrupalı'lığa kabul gördüm, hem de bu yılın en flaş Avrupalısıyım" diyerek sevinmelerini izlemek Avrupa'nın yerlilerine tarifi çok güç bir keyif veriyor olmalı. Avrupalılığın muasır medeniyeti yansıttığına ve bu kıtanın üstün ırkları barındırdığına inanan kafa tası ölçüm uzmanlarının egolarını tatmin etmek için çok iyi düşünülmüş bir organizasyon bu ödül. İnsanların Avrupalı olarak kabul görebilmek için kendilerinden geçtiğini, 'yılın Avrupalısı' olmanın büyük sükse olduğu şu dünyada birileri çıkıp da "Avrupalılar üstün ırktır" diyen malum çevrelerin tezlerini çürütebilir mi? Ben şahsen 'yılın Avrupalısı' ödülünü kazanmayı maharet ve prestij olarak gören Asya'lı ve Afrika'lılar varken bunu yapamam.

Saygılar