Mesajı Okuyun
Old 17-05-2007, 09:17   #16
ISIL YILMAZ

Sn.Av.Zeynep,

Dilekçenizi hazırlarken konu bölümüne savunmamızın ıslahıdır diyeceksiniz. İsterseniz, dilekçeye bir giriş ekleyerek ıslah sebebinizi açıklayabilirsiniz, böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte ben savunmamı ıslah ediyorsam genellikle bunu yapmayı tercih ediyorum. Mesela siz tanık anlatımlarından sonra feshi haklı nedene dayandığı anlaşılmış olup savunmamızı aşağıdaki şekilde ıslah ediyoruz diyebilirsiniz.

Daha sonra dilekçenin açıklamalar ölümünde davaya yeni cevap veriyormuş gibi savunmanızı yazın.

Bu ıslahtan sonra nelerle karşılaşabilirsiniz, bence esas konu bu. Siz bir cevap verdiniz ve feshin geçerli sebebe dayandığını söylediniz, bildiğiniz gibi işveren bildirdiği fesih sebebi ile bağlıdır. karşı taraf, savunmasında bu hususu kullanacaktır ( bence kullanmalıdır.) Yani, karşı taraf, davaya verilen cevap ile feshin nedeninin açıklandığını ve işverenin artık bu sebepten başka bir sebep ileri süremeyeceğini iddia etmelidir. Bu iddiaya karşı verilecek cevap ne olmalıdır, peki? Ben olsam işverenin sebeple bağlılığı ilkesinin işçiye yapılan yazılı bildirimle sınırlandırıldığını ve davada savunma ve ıslah hakkını kısıtlayacak biçimde yorumlanamayacağını ileri sürerdim.

Tabii, konuyu net bilemediğim için bu yazdıklarım biraz soyut bilgi, belki davanızda yardımcı olur diye yazdım.

Saygılar.