Mesajı Okuyun
Old 12-06-2009, 21:19   #1
sulzu

Varsayılan bakım nafakası, nafaka

Merhaba;
Müvekkilim 8 sene önce evleniyor, 5.5 yaşında bir kız çocukları var.Adam 4 ay önce evi terkediyor. Ev kiraları birikmiş ödemiyor (müvekkilim çalışmıyor) faturalar ödenmiyor 5 kuruş para verilmiyor yani müvekkilimi ve çocuğunu kapıya koyuyor resmen. Müvekkilim ailesinin yanına taşınmak zorunda kalıyor. Bu arada bir gece eve gizlice girip gece yarısı eşyaların önemli kısmını kaçırıyor, komşuları müvekkilime haber veriyorlar geliyor ki eşyaların bir kısmı gitmiş. Bu arada kocanın kendi üzerinde hiç bir şey yok ama ailesinin 10-15 dairesi var ve sadece 2 kardeşler. Bu arada müvekkilime "sen avukat bul ben hemen boşanırım, boşanmak istiyorum vs.." diyor.
Şimdi; tabi müvekkilim bu durumdan çok mağdur ve hiç bir şey almadan boşanmak istemiyor.Hatta zaten boşanmak istemiyor. Benim aklıma bakım nafakası geldi yani şöyle olur mu?
Adamın ev kiralarını ödemesi, mutfak masraflarını karşılaması, faturaları ödemesi, ayrıca müvekkilden zorla aldığı bilezikleri iade etmesi, müvekkilin ailesinden alarak kocasına verdiği 6000 Liranın müvekkile iade edilmesi... vs taleplerin kabulüne karar verilmesi istenebilir mi?
Fakat bakım nafakasında tarafların aynı evde yaşamalrı noktası kafamı karıştırdı, malum ki adam evi terk etmiş?
Adamın malvarlığının olmaması böyle sorumsuzca davranmasına izin verilmesi anlamına gelmemeli diye düşünüyorum ve ayrıca bizim toplumumuzun aile yapısında olan bir durum var ki o da gücü olan ana babaının çocuklarına destek olduğudur, hani burada ailesinin malvarlığı hukuken adamın ailesini ilgilendirmez demek te hoşuma gitmiyor en azanıdan bu somut olayda hiç hoşuma gitmedi... Çok uzattım ama gerçekten düşünüyorum taşınıyorum yardımcı olursanız sevinirim çok.
Hem benim tartştığım konularda hem de resen gözetilecek mevzularda...
çok teşekkürler