Mesajı Okuyun
Old 24-02-2010, 23:21   #3
avsulesahin

Varsayılan Kismen Kabul

İyi temennileriniz için teşekkür ederim. Dosya karara çıktı ve nitekim beklediğim gibi dava kısmen kabuk edildi. Müvekkilimin borçlu olmadığının tespitine, takibin iptaline, maaş kesintisi kendisine hacizler kaldırıldıktan sonra iade edildiğinden o konuda karar verilmesine yer olmadığına... Can alıcı nokta... İcra inkar tazminatının reddine. Üzülmedim dersem yalan olur ama profesyonel olmak gerek di mi? Hükmün böyle gelmesini bekliyordum da şimdi gözüm, kulağım Yargıtayda olacak. Bence bu husus çok ehemmiyetli bir kanuni boşluk oluşturmakta ve bankalar da bunu suistimal etmekte. Ben de banka avukatlığı yaptığım için biliyorum. Siz takibi başlatın kefil itiraz etmezse sorun olmaz mantığıyla kefilleri mağdur ediyorlar. O yüzden yüksek meblağlarda da olsa icra inkar tazminatı verilen bir örnek karar çıkarsa Yargıtay'dan, bankalar açısından ancak o şekilde caydırıcılığı olur. Dava açtık, borçlu olmadığımıza karar verildi Takip iptal edildi. Şu ana kadar bankayı zora sokan, uygulamasından caydıracak ciddi bir yaptırım yok. Çok çok da aleyhinde maktu vekalet ücreti doğacak. Karından zarar etmiş olacak. Ama rakam ne olursa olsun icra inkar tazminatına mahkum edileceklerini bilseler, kanuna uygun takip başlatma zorunluluğu hissedebilirler kanaatindeyim. Temyiz edeceğim kesin. O yüzden benzer olayda icra inkar tazminatına hükmedildiğine dair kararı olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa çok sevinirim