Mesajı Okuyun
Old 25-12-2007, 11:55   #1
Av.Barış

Karar Sanığın soyadı ile yakının soyadı aynı değilse duruşmaya(adliyeye alınmama)

Sayın meslektaşlarım.Sizlere bugün gerçektende çok rahatsızlık duyduğum bir meseleyi aktarmak istiyorum.
Diyarbakır adliyesinde Ağır Ceza duruşmaları adliyenin yan binasında yapılmaktadır.Bugün duruşmam olduğu için oraya gittiğimde oranın girişinde insanların yığılmalarını gördüm.
(insanları önce adliyenin girişinde aranır sonra burada aranarak emin olunur )
Polisler ellerinde duruşma listesi ve girişte sanık yakınlarına tek tek kimlik kontrolü ile hangi duruşma salonuna gireceksiniz diye soru soruyor ve vatandaş x ağır ceza mahkemesi dediğinde elindeki listede yer alan sanık adıyla kişinin adını karşılaştırıyor ve soyadları aynı değilse duruşma koridoruna dolayısıyla duruşmaya almıyor.Neden çok basit.GÜVENLİK ENDİŞESİ.
Oraya gelirken 2 kez aramadan geçen vatandaşın tehlikeli görülerek duruşmalara alınmaması sizce doğrumudur?
Sizce bu kararı alan insanların hukuk bilgisine sahip olduğuna inanıyor musunuz?
Soyadı benzerliği olmadığı için duruşmaya alınmayan vatandaşın duruşmaya girebilmesi için ne yapması gerekir?
Arkadaşlar bu uygulama hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum.Acaba işe yarar mı?