Mesajı Okuyun
Old 01-04-2009, 18:35   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Devlet kadını koruyan yasadan bihaber!

Devlet kadını koruyan yasadan bihaber!

Başbakanlık araştırmasına göre polislerin yanı sıra hâkim ve savcılar da kadını aile içi şiddetten koruyan yasayı bilmiyor. Bir savcının itirafı: Ben gelene kadar burada tedbir kararı istenmemiş

TARIK IŞIK 01/04/2009
ANKARA - Başbakanlığın Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un uygulanmasına ilişkin yaptığı araştırma, kadına şiddette devletin rolünü gözler önüne serdi.

Aile içi şiddet olaylarına polis gereken ilgiyi göstermiyor, mağdurlar, hatta hâkim ve savcılar yasayı bilmiyor, hatırı sayılır kişiler nüfuzlarını kullanıyor. Mağduru korumaya yönelik önlemler yetersiz, bürokrasi çok.

Akdeniz hariç altı bölgede hâkimler, savcılar, polisler ve mağdur kadınlarla görüşerek aile içi şiddet haritasını ve yürürlükteki Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un aksayan yönlerini sergiledi.

Karakollar ilgisiz: Bir müvekkilim, eşi tarafından tecavüze uğradığı ve eşinin kendisine zührevi hastalık bulaştırdığını söyleyerek semt karakoluna gidiyor. Karakoldan sevk müzekkeresi vermeden hastaneye gönderiyorlar. Hastane sevk müzekkeresi istiyor. İspat edemediği için müvekkilim mağdur oluyor. (Kadın avukat, Marmara)

Önce şikâyet sonra korku: Şiddete maruz kişiler korkudan kolay kolay şikâyet etmiyorlar. Bu nedenle şikâyetler, olayların çok küçük bir kısmı. (Savcı, Marmara)

Kadın şikâyetçi olsa da karakolda ya da mahkemede bakıyor ki iş kötü, gelip davanın düşmesi için yalvarıyor. (Hâkim, Ege)

Nikâhım yok, hakkım da yok: Resmi nikâh yok, yasal olarak başvuru yapma hakkımın olmadığını düşünerek başvuruda bulunmadım (Kadın, Doğu Anadolu)

Gayrimeşru ilişkiye de nafaka: Gayrımeşru eş veya çocuk için nafaka, tazminat, aile içi tedbir, miras ve benzeri hak talep edemiyoruz. Ama mademki böylesi bir fiili durum var, o zaman bunlar için de koruma yasası uygulanmalı. (Hâkim, Marmara)

Savcının şiddet tanımı: Şiddetin şiddet olarak algılanması için süreklilik arz etmeli. Bir anlık öfke sonucu atılan tokat şiddet olarak algılanmamalı. (Savcı, Marmara)

Kanunu bilen yok: Kimse özellikle vatandaş kanunu bilmiyor. Daha ileri gidersek polis de kanunu yeterince bilmiyor. (Savcı, Doğu Anadolu)

Ben gelene kadar burada tedbir kararı istendiğini görmedim. Ben isteyince arkadaşlar da başladılar tedbir kararı istemeye. (Savcı, Doğu Anadolu)

Caydırıcılık yok: Uygulamada hayati tehlike olmadığı müddetçe hiçbir savcı eşe kötü muameleyle ilgili kocaya gözaltı vermedi bugüne kadar. Yeni kocalar için hiçbir caydırıcılık yok. (Polis, Doğu Anadolu)

Dayak yiyen kadın eve: Mağdur olan eşin ifadesini aldıktan sonra tekrar evine gönderilmesi daha vahim sonuçlara neden olabiliyor. Bu şahısların sığınabilecekleri bir merkez oluşturulmalı. (Polis, Karadeniz)

Kanunun daha etkin uygulanması için hakim ve savcılara eğitim verilmesine ilişkin protokol bugün imzalanacak.

Tanınmış kocaya karakolda saygı
Nüfuz kullanıyorlar: Evimden zorla çocuğumu aldılar. Polis görgü tanığı ama ‘ben görmedim’ dedi. Zabıt tutmadılar. Dayak yediğimde bile Adli Tıp’a göndermeleri için güçlü olmanız lazım. Polis zabıt tutmuyorsa, kadını doktora göndermiyorsa bu kanun nasıl çalışacak? (Kadın, Marmara)

Bir sabah eşim aradı. ‘Çocukları alacağım’ dedi. Sonra beş silahlı adamıyla geldi. Annemi çağırdım. Eşimin dövmesinden korktum. Hem annemi hem beni darp etti. O sırada içeride polis vardı, hiç müdahale etmedi. Çünkü çok tanınmış bir insan. Çok zengin ve bunun verdiği gücü kullanıyor. Sonra karakola gittik. Rütbeli bir polis vardı. O’na ‘çocuklarımı kaçırır’ dedim. O da bana evde polisin bekleyeceğine dair söz verdi. Verdiğim ifade aynen yazılmıyor. O arada telefon çaldı. “Burada S. Bey’in karısının ifadesini alıyoruz” deyince ben koptum. Ben devlete sığınmak istiyorum. ‘Nasıl özel telefonunuzdan arayan birine benim hakkımda bilgi veriyorsunuz?’ diye tepki gösterdim. (Kadın, Marmara)

http://www.radikal.com.tr/Default.as...&CategoryID=77