Mesajı Okuyun
Old 29-01-2010, 13:20   #21
ISIL YILMAZ

Bence memleketimizde avukattan kokmak ya da çekinmek birkaç nedenle yaşanıyor.

İlki, bir sistem sorunu olarak hukuka duyulan güvensizlikle ilgili. Toplumda, “işlerin yürümesi” için sadece iyi hukukçuluktan başka vasıflara ihtiyaç duyulduğu yönünde bir görüş hakimse, hukuka güven sorunu vardır. Hukukçuluk, hukuk sistemini bilmekten, yani liyakatten çıkıp ilişki yönetme sanatına dönüşmüşse, hangi avukatın başınıza ne tür işler açacağını bilemezsiniz ve korkabilirsiniz.

İkincisi, insanların “bilinmeyen”den korkması olabilir. Hukuk, o kadar rafineleşti ve o kadar detaylı hale geldi ki, bir avukatın dahi aynı anda birkaç alana tam anlamıyla hakim olması iyice zorlaştı. Hukuk denen derya bizim için böyleyken alanın tamamen dışındaki biri için daha da korkutucu olsa gerek.

Kaldı ki, hukuk, “muktedir” bir alandır. Bu alanın pratisyenliğini yapanlarda da bazen iktidar sahibi kişilere özgü tavırlar görülebilir. Bu tür bir alanın bilgisine sahip olmak dahi siz istemeseniz de başkalarının sizi böyle görmesine yol açabilir. İktidar da genellikle korkutucudur. Ben, şahsen sevimli bir muktedir görmedim, bugüne kadar.

Bir başka neden de avukatların müvekkillerine “attıkları rivayet edilen kazıklar.” Malınızın, paranızın, özgürlüğünüzün garantisi olarak görmeniz gereken bir profesyonelin sizi kandıracağına ilişkin hikayelerle kafanız dolduysa (rivayetlerin doğru-yanlış olmasını tartışmıyorum), hele ki bilmediğiniz, dolayısıyla önlem alamayacağınız duygusuyla dolu olduğunuz bir bilgi alanında korkmanız normal.

Bir başka konu da korkanın kendi psikolojisiyle ilgili, herhalde. Bazıları, korkar.

Başka birçok neden vardır,muhakkak. Ancak, avukatın çok para istemesi korku değil, sıkıntı kaynağıdır olsa olsa.

Saygılar.