Mesajı Okuyun
Old 04-04-2008, 09:40   #14
Admin

Azınlıkta kalacağımı düşünüyorum ancak muhalif bir görüş olarak belirtmek isterim:

Bir oyunun adının ne olduğunun çok önemli olmadığını düşünüyorum. Oyunda karşınıza çıkan "insanları" vuruyorsunuz ve vurulan bu insanın avukat olarak betimlenmesi, bence tek başına bir protesto sebebi değil. Oyunun ismi "avukat avla" yerine "polis avla", "doktor avla", "çevre mühendisi avla" olarak da tashih edilse, oyunun mahiyeti aynı olduğu sürece değişen bir şey olacağını sanmıyorum. Bu nedenle oyunun sadece adına takılmanın veya oyuna sadece avukatlar vurulduğu için tepki göstermenin doğru olduğu görüşünde değilim.

Öte yandan oyuna "birileri vurulduğu" için tepki göstermeyi anlayabiliyorum. Bu da tam olarak 100% katıldığım bir görüş değildir, zira dünyada birilerinin vurulduğu bilgisayar oyunlarından yüzbinlerce bulabilirsiniz, bu oyun türüne "shoot'em up" yani "karşına çıkan herkesi vur" denir ve oyun literatürüne girmiştir. Bu oyunların çocukların ruhsal durumu ve gelişimi üzerindeki etkisi benim uzmanlık alanımın dışında o nedenle bir yorum yapamayacağım. Eğer böyle bir olumsuz etki söz konusuysa yasal bir önlem elbette alınmalıdır, değilse de yapacak birşey yok bence. Ancak bu oyun türünün tüm dünyadaki yaygınlığı dikkate alındığında da, sadece içinde insanlar öldürülüyor diye oyuna tepki vermenin belki o kadar da doğru olmadığı düşünülebilir, neticede filmlerde de insanlar öldürülüyor ve o filmler her gece televizyonlarımızda çocukların da seyrettiği saatlerde oynuyor.