Mesajı Okuyun
Old 29-12-2009, 13:03   #20
ozanemrebicki

Alıntı:
Yazan lucifer
Tüketici hakem heyetinin verdiği kararlar taraflar için bağlayıcı ve icraidir. Fakat bu '' bağlayıcı ve icrai'' olmasından ne anlaşılması gerektiği sorununu ben şöyle algılıyorum. icrai olması zaten direkt olarak icraya başvurulabileceğini belirtir.Fakat tüketici hakem heyeti hakimlerden oluşan bir heyet değildir , bu heyetin yanlı veya yanlı karar vermesi yüksek olasıklıla muhtemeldir. Bağlayıcı kelimesinin tarafları ne kadar bağladığı konusunda bir tereddüt taşımaktayım. Çünkü Tüketici mahkemesine itiraz yolu vardır. Burada 15 gün içinde itiraz edilerek tüketici mahkemesinin dosyayı incelemesi kanunen mümkündür. Bir sorumda tüketici mahkemesine tüketici hakem heyetini kararının itiraz olarak gönderilmesi halinde tüketici mahkemesi Yargıtay'ın genellikle yaptığı gibi duruşmasız bir inceleme mi yapacak ? Yani dosya üzerinden bir karara mı varacak yada yeniden bilirkişi incelemesi gibi işlemler için tarafları mahkemeye davet mi edecek? Eğer yargıtay veya benzeri bir inceleme yapacak ise tüketicinin sorunu hakkında ne denli adil bir karar vereceği konusu ise muaallaktadır. Tüketici mahkemesinin bu şekilde bir karar vermesi mümkün ise dayanağını göstererek bilgilendirirseniz müteşekkir olacağım

Tüketici heyetine başvurduğunuzda gerekli bilirkişi incelemesi yapıldıktan sonra heyet tarafından verilen karara taraflar 15 gün içinde Tüketici mahkemesinde itiraz edebilir olması demek tüketici heyetinin kararlarını taraflar için bağlayıcı olmaktan çıkarmaz diye düşünmek lazım bir nevi heyetin kararlarına karşı tüketici mahkemesi bir üst itiraz merciidir. Yargıtayda tüketici mahkemesinin kararlarına karşı bir üst inceleme mahkemesidir. tüketici mahkemesinde itirazlar dosya üzerinden görülmemektedir ( en azından benim gördüğüm kadar ) Ancak Yargıtayın dosya üzerinden yaptığı incelemeye adil değil demek haksızlık olur. Bu anlamda tüketici mahkemesinde de dosya üzerinden bir inceleme yapılcak ise bu da adil bir karar olur fikrimce. Sonuçta BAĞIMSIZ BİR MAHKEME tarafından hüküm verilmektdir.