Mesajı Okuyun
Old 29-12-2006, 09:59   #6
ISIL YILMAZ

Sn.Av.mdogan,

Aladığım kadarıyla müvekkiliniz yaptığı tasarımları bir firmaya satmak üzere anlaşmış. Bu akdin yazılı yapılması bir geçerlilik şartı değil. Yani aradaki hukuki ilişki ispatlanabilirse ödeme ile ilgili konulara daha sonra da gelebiliriz, diye düşünüyorum.

Bu durumda yapacağım şey şu olurdu, önce tasarımların müvekkilim tarafından yapıldığı ve karşı tarafa teslim edildiği konusunda iddiada bulunur ve bu iddiamı tanık anlatımı va cd teslimi ile desteklerdim. Bu arara müvekkilime yaptığı iş ile ilgili olan faturasını kesmesini de öğütlerdim ( müvekkiller genellikle KDV çıkacağı için buna yanaşmaz, ama hizmetin yapılmasından itibaren 7 gün içinde tacirin faturayı da kesmesi gereklidir - bu on gün idi ancak VUK'da yapılan bir değişiklikle 7 güne indi diye hatırlyorum.-)

Şimdi, ortada karşılıklı edimleri havi bir ilişki olduğuna göre ve ben de önce teslim ile ilgili edimimi tanıkla ( teslim maddi bir vakıa olduğu için tanık dinletilebilr ) ispatlarsan, ispat yükü artık karşı tarafa geçmelidir. Karşı taraf teslim aldığı malın ödemesini yaptığını ispatlasın, ben de bunu nasıl yapacağını izleyeyim.

Bu arada eğer faturayı iade etmez ve kayıtlarına da işlerlerse çok güzel olur, tabii. Ama karşı tarafın yerinde olsam, faturayı alır almaz bir ihtarname ile böyle bir borcum yoktur diyerek iade ederdim. Karşı tarafın bu hamleyi yaptığını düşünelim. Bu durumda dahi, size düşen edimin yerine getirildiğini ve bu edimle ilgili olarak faturanızın kesildiğini ve kötüniyetli olarak iade edildiğini ileri sürebilirsiniz.

Tanığı ödeme miktarı, ödemenin yapılıp yapılmadığı konusunda dinletmeyeceksiniz. Tanığı, ödemeye konu işin tesliminin yapıldığı ve ediminizi yerine getirdiğiniz konusunda dinletmelisiniz, bence. Daha sonra iadesi söz konusu olan fatura gündeme gelecektir. Ödeme miktarı bu fatura ile ilişkilendirilmeli bence. Hatta, belki terditli bir taleple bu tür işlerin piyasa rayicinin talebi bile ileri sürülmeli.

Sn.meslektaşım, konuyu doğru anladıysam benim çözümüm böyle. Yani bu konu benim önüme gelse idi, kuracağım dava stratejisi kaba hatlarıyla bu olurdu.

Saygılar.