Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 19:59   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan hltydmr
- 2942 Sayılı Yasa’nın 38. Maddesi taşınmaz malın malik zilyed veya mirasçılarının bu taşınmaz mal ile ilgili her türlü dava hakkının yirmiyıl geçmekle son bulacağını belirtmekte idi.

- Söz konusu 38. Madde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilerek 20 yıllık dava açma süresi iptal edildi.

02/04/1956 tarihinde cebri satış suretiyle alınan gayrimenkulle ilgili olarak, malikin k.sız el atma sebebiyle dava açma hakkı zamanaşımı bakımından var mıdır?

Anayasa Mahkemesi kararının Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihte eğer 2942 sayılı Kanun'un 38.maddesine göre 20 yıllık süre dolmuşsa malikin dava açma hakkı düşmüş olur ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararı göz önüne alınmadan dava reddedilir.

Sizin olayınızda idarenin el atması 1956 yılında olduğuna göre, Anayasa Mahkemesi kararından önce 20 yıllık süre geçmiş demektir. Bu nedenle açılacak kamulaştırmasız el atma davasında umut göremiyorum.

Sayın üyemiz Yücel Kocabaş'dan ben böyle öğrendim.

Ayrıntılı bilgi için sitemizin arama motorundan Sayın üyemiz Yücel Kocabaş'ın çok sayıdaki ilgili mesajlarını tarayınız.

Saygılarımla