Mesajı Okuyun
Old 04-09-2009, 11:52   #63
Av. Tevrat DURAN

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI’NA

KONU : Uygulamadaki Bir Sorunun Bildirilmesi,MERNİS,TAKBİS ‘e ulaşımımızın sağlanması talebi

1. İstanbul Barosuna bağlı 24851 sicil numaralı serbest avukatlık yapmaktayım. Bakırköy Sulh Hukuk Mahkemesi’nden aldığım tevdii mahalli tayini kararını icra etmek üzere Güngören Ziraat Bankası’na gittim. Personel Aysel Hanım, bu karara göre hesap açamayacağını çünkü adına mevduat hesabı açılacak kiralayanın TC Kimlik Numarasının olması gerektiğini ifade etti.

2. Müvekkilimden kiralayının TC numarasını istediğimde adı geçen Sevim…’in vermekten imtina ettiğini ifade etti.

3. Bunun üzerine anılan kişinin elimdeki adresinin bağlı bulunduğu Güngören Güven Mahallesi Muhtarlığı’na gittim. Muhtara avukatlık kimlik belgemi, mahkeme ilamını ve vekaletname aslını ibraz ettim. Muhtar ; anılan kişinin mahallesinde ikamet ettiğini bilgisayara bakarak TC Numarasını görebildiğini ve fakat bana veremeyeceğini bildirdi. Tarafıma TC Kimlik numarasını veremeyeceğine dair bir çok mazeret iletti. Sonuç olarak muhtardan TC kimlik numarasını alamadım. Bu olaylar 03.09.2009 tarihinde olmuştur.

4. 04.09.2009 tarihinde Güngören Nüfus Müdürlüğü’nden dilekçe ile Sevim…’in TC numarasını alabildim.

5. AVUKAT OLARAK MÜVEKKİLİN HAKKINI SAVUNMAK İÇİN PEK ÇOK ENGELLER İLE KARŞILAŞTIM. EN BÜYÜK ENGEL AVUKAT OLARAK MERNİS SİSTEMİNE ULAŞMAMIN ENGELLENMESİDİR. İCRA DAİRESİNDE LİSE MEZUNU BİR SÖZLEŞMELİ PERSONEL, İCRA MEMURU ; MUHTARLIKTAKİ MUHTAR VE PERSONELİ; ZİRAAT BANKASI VE DİĞER TÜM BANKA PERSONELİ, KOLLUK KUVVETLERİ VS. SAYAMAYACAĞIMIZ KADAR KİŞİ BU SİSTEME GİREBİLİYOR DA YARGININ KURUCU UNSURU SAVUNMANIN , AVUKATIN BU SİSTEME GİREMEMESİ HUKUKA AÇIK BİR SALDIRIDIR.

6. Ziraat bankası’nda geçen sene kiralayan adına mahkeme ilamı ile hesap açtırabilirken bu sene bu yolun kapatılmasını da anlamakta güçlük çekiyorum. Adalet Bakanlığı ile Mahkemeler ve Bankalar arasındaki uyumsuzluk savunmayı zorlamakta,bıktırmakta,yılgınlığa sevketmektedir.

SONUÇ : ARZETTİĞİM SEBEPLERLE BİZ AVUKATLARIN ŞİFRE EŞLİĞİNDE MERNİS SİSTEMİNE,TAKBİS SİSTEMİNE ERİŞİMİMİZİN BİR AN EVVEL SAĞLANMASINI TALEP EDERİM. SAYGILARIMLA…04.09.2009
AV.TEVRAT DURAN

BU MAİL ADALET BAKANLIĞI’NA, İSTANBUL BAROSU VE BAROLAR BİRLİĞİ’NE 04.09.2009 TARİHİNDE GÖNDERİLMİŞTİR.