Mesajı Okuyun
Old 06-07-2012, 12:34   #1
GECE

Varsayılan Beraatten sonra, yakalama kararı kaldırılmadığından yanlışlıkla yakalama, tazminat

Arkadaşlar,
müvekkilim Ağır cezada yargılandı ve beraat etti, karar da kesinleşti.
ancak bu davaya konu olay nedeniyle daha önce soruşturma aşamasında çıkarılmış, infaz edilmiş ama sistemden kaldırılmamış olan yakalama kararı nedeniyle yakın zamanda müvekkil 3 kez polislerce yakalaması var gözüktüğü için yakalanmıştır. yakalamalar da genelde akşam saati olduğu için müvekkil geceyi nezarette geçirmiş, ertesi sabah konu netleştiği için salıverilmiştir. ilk 2 yakalamayı müvekkil "çözdük" dediği için ben müdahale etmemiştim. ama 3. yakalama üzerine olaya ben müdahale ettim ve sistemden yakalamayı kaldırttık. şimdi bu haksız ve dayanaksız yaakalamalar nedeniyle CMK M.141 vd maddelere dayanarak koruma tedbirleri nedeniyle tazminat davası açmayı düşünüyorum. ancak:
TCK Madde 141 – "(1) Suç soruşturması veya kovuşturması sırasında;
a) Kanunlarda belirtilen koşullar dışında yakalanan, tutuklanan veya tutukluluğunun devamına karar verilen" hükmü ile TCK "Tazminat isteminin koşulları". "Madde 142 – (1) Karar veya hükümlerin kesinleştiğinin ilgilisine tebliğinden itibaren üç ay ve her halde karar veya hükümlerin kesinleşme tarihini izleyen bir yıl içinde tazminat isteminde bulunulabilir." hükümleri beni düşündürdü. çünkü:
1- olayda, beraatle kesinleşmiş bir dosyada kaldırılması unutulan bir yakalama kararına binaen bir yakalama var. ama maddede "suç soruşturması veya kovuşturması esnasında" diyor?
2-bir de taz. için talep süresi "karar veya hükmün kesinleşmesinden başlar" diyor, olayda bu şartı nasıl sağlayacağız??