Mesajı Okuyun
Old 29-05-2014, 15:17   #1
av.ugurozdemir

Varsayılan Banka Dekontu İle İlamsız İcra Takibi ve İtirazın İptali

Müvekkilim bir arkadaşına bankadan havale aracılığıyla borç veriyor. Elinde sadece banka dekontu var ve dekontun açıklama kısmına sadece parayı gönderdiği şahsın ismini yazdırmış. Bu dekonta dayanarak ilamsız icra takibi başlattım ve borçlu takibe itiraz etti ve takip durdu. Borçlu itiraz dilekçesinde

'' Alacaklının takibe dayanak yaptığı Akbank şubesinin dekontuna göre şahsıma gönderilen para 3. şahsa verilmek üzere havale edilmiştir. Ben de gönderilen parayı teslim alarak 3.kişiye teslim ettim. Yani bir şekilde aracılık yaptım. Ancak teslim ettiğim bu paranın neye ilişkin olduğu konusunda herhangi bir bilgim yoktur. Yani borç ya da alacak için gönderilip gönderilmediğini bilmiyorum. Fakat şahsıma havale edilen para karşılığı borcum yoktur. Ben ticaret yapmaktayım. Ticari evrak ve kayıtlarım kontrol edildiğinde durum anlaşılabilir. Alacaklı şahıs söz konusu parayı 3. kişiye teslim etmek ve verilmek üzere göndermiştir. Ben de alacaklının ve 3. şahsın isteğini yerine getirdim.'' demiştir.

İtirazın iptali davası açacağım ama elimizde sadece banka dekontu var ve "Hiçbir açıklama yer almayan havale dekontunun mevcut bir borcun ödendiğini gösterir belge olduğunun kabul edilmesi" hükmünü içeren bir Daire kararı var bu sebeple banka dekontu alacak iddiasını kanıtlamaya yeterli değil.

Borçlu itiraz dilekçesinde ''Ben gönderilen parayı teslim alarak 3.kişiye teslim ettim.'' demiştir. 3. kişinin kim olduğunu itiraz dilekçesinde belirtmemiş. İtirazın iptali davası açarsam nasıl bir yol izlemeliyim. 3. kişinin kim olduğunun öğrenilmesini ve mahkemeye tanık olarak davet edilmesini isteyebilir miyim?. Eğer edemezsem elimizde sadece yemin teklifi kalıyor. Borç miktarı çok büyük ve müvekkilimin ciddi mağduriyeti söz konusu. siz üstadlarımın görüş ve önerilerini aldıktan sonra dava açıp açmama konusunda karar vereceğiz. Yorumlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.