Mesajı Okuyun
Old 04-09-2012, 13:27   #8
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın cliheft,

Bende bir kısım diğer meslektaşım ile aynı fikirdeyim.

Avukat Stajyerinin yapabileceği işlerin kanunda açıkça sayılmış olması ve bu işler arasında savcılık ve sorgu hakimliklerinde ki ifadeye katılmanın sayılmamış olması nedeni ile stajyerin katılımı söz konusu olamayacaktır.
Alıntı:
Stajyerin Yapabileceği İşler
Madde 19 — Stajyer, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı oluru ile onun gözetim ve sorumluluğu altında, sulh hukuk, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilir.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden adının silinmesi ile sona erer.
Stajyer, yanında staj yaptığı avukatın yazılı oluru ile dava dosyalarından fotokopi ve benzeri yollarla örnek alabilir.
Stajyer ayrıca vekaletname veya yazılı olur olmaksızın, dava ve takip dosyalarını inceleyebilir.

Tabi burada savcı ve hakimin olaya yaklaşımı da çok önemli, "stajyer olduğunu bildiği" kişinin izleyici, dinleyici olarak sorgu esnasında bulunmasına göz yumması da olasıdır.

Bu hususta yapmayı düşündüğünüz şikayetlerden bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorum.