Mesajı Okuyun
Old 07-02-2007, 12:17   #1
Av. Arzu Erkol Dursun

Soru hani eşittik??

hukuk fakültesinde aynı sıraları paylaştığımız ve aynı bilgileri aldığımız bazı arkadaşlarımız, daha sonra sınavla hakim ve savcı adayları oluyorlar.şuan aynı sürelere inen belli bir staj eğitiminden sonra, ki bu staj eşit şartlarda olmuyor biliyorsunuz,hakim ve savcı olarak bu arkadaşlarımız göreve atılıyorlar..
Bu raddeden sonra ise, biz avukatlar duruşma esnasında aşırı bir şekilcilik ve eşitsizlikle karşılaşıyoruz.. Bütün hakim ve savcıları için değil, genellikle görüleni söylüyorum.
Şimdi.. Madem bizler kanun karşısında eşit hukukçularız, madem iddia,müdafaa ve yargılamanın 3 ayrılmaz sac ayağıyız, neden duruşmalarda avukat otururken bacak bacak üstüne atamaz,kızılır? Neden genelde hakimler avukata keyfi davranışlar sergiler,istediği anda bağırıp azarlar?? neden kanunen duruşma esnasında taraflara ve tanıklara soru sorma hakkı varken,yeterli ve uygun sorular dahi olsa bu hakimin keyfiyetine kalmış bir haldedir,istenilen engellenir? Peki, tüm bu sorularımın haksız olduğunu ve hakimlerin bu ve benzeri haklara sahip olduğunu belirten, ifade eden kanun,tüzük,yönetmelik..vs nerde....??Ben henüz bunları yaşamadım ama staj esnasında çok tanık olduğum sorulardır bunlar aklımda..Ve neden bize staj eğitim merkezinde ders veren avukatlar dilekçelerde arz ederim yerine talep ederim,bilginize sunarım,rica ederim..vs kullanılmalı astlık üstlük ilişkisi yoktur derken hala çoğumuz ve ders veren avukatlar bile arz ederim yazmakta dilekçe sonlarına??
Ben staj eğitimimin son zamanlarını istanbul barosu staj eğitim merkezinde yaptım,çok değerli avukatlarla ve çoğu stajerin aksine düşüncem güzel eğitim aldığımdır.Evet eksiklikler çok ama herkesin desteğiyle aşılacak sorunlar bunlar,belirli bir azınlıkla olmaz..
Yani her alanda olduğu gibi bu eşitlik konusunda da biz avukatların hak ettiğimiz saygı ve itibar için birlikte hareket etmemiz lazım..
Siz üstad avukatlardan ve bilgisi olan herkesten hatta hakim ve savcılardan bile ricamdır bu sorularıma cevap almak..
Saygılarımla... Av. Arzu Laçin