Mesajı Okuyun
Old 17-04-2013, 17:50   #76
av__emrah

Esasında sıra cetvelinden kasıt; borçlunun bloke altına alınan parası ile hesap üzerindeki daha önceden konulmuş blokelerin tarihi ve miktarının ne olduğu hususunda yani kim in ne kadar alacağı var? Bu hususta müzekkere yazıldı.
Yukarıda da belirttiğim üzere banka borçlunun hesabındaki paranın ne kadar olduğunu ve hangi hacizlerin olduğunu yazısında belirtti.
Fakat banka;"borçlunun hesabında para var fakat benim kredi alacağım var" diyor. Eğer kredi alacağı muaccel olmuşsa bu taktirde hesabındaki parayı alması lazım fakat parayı almamış. Eğer kredi alacağın varsa parayı al, neden hesapta bekletiyorsun? Ben de bu durumda bankanın alacağının muaccel olmadığını düşünüyorum ve tekrar bankaya kredi alacağına ilişkin ayrıntılı bilgi vermesi için icra müdürlüğüne talep açmayı ve gerekirse belirttiğiniz üzere istihkak yoluna da başvurmayı düşünüyorum.
Ayrıca yine başka bir husus bankalar her ne kadar haciz yazısını işleme koysa dahi bazı müşterilerinin hesabını kullanmaya devam etmesine izin veriyor. (Sizlerin de bildiği üzere Yargıtay haciz müzekkeresi gönderildiğinde ileriye yönelik haczin kabil olduğunu kabul ediyor.) Bu duruma da şahit oldum. Daha önce hiç denemedim ama bundan sonra periyodik olarak borçluların haciz tarihinden sonraki döneme ait ayrıntılı hesap hareketlerinin gönderilmesini talep etmeyi düşünüyorum. Bankaların hukuku hiçe sayan bu uygulamalarının artık(bu zamana kadar görmezlikten gelinse de) önüne geçilmesi lazım.
Sizin de belirttiğiniz üzere;
Alıntı:
pes etmek yok...